![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
||||
|
||||
![]()
Lainaus:
Malatestat tilasin aikoinaan muistaakseni rengas- tai vannetukusta? Koko vastaa 31x10.5-15 ja hintaa ei tainnu olla ku jotain 170e kpl. Noihin ei joustonrajotuksia tarttenu laitella nuo perus kaartenavarrukset on riittäny. Minusta noissa on ollu loistava pito ja kuvio toimii hyvin, sama kuin boggereissa että tuo jokatoinen reilusti ulkoneva pykälä kyllä auttaa juurakoissa, jne. Ilm. aika pehmeä kumi koska näyttää kuluvan suht vähälläkin ajolla aika nopeasti.
|
#2
|
||||
|
||||
![]()
__________________
Raha ja romut rauhottaa. |
#3
|
||||
|
||||
![]() |
#4
|
||||
|
||||
![]()
Niimpä niin.....silloin niitä olis siis vielä ollu, mut ei ollu enään maanantaina
![]() SX swamperithan on kyljistään kestävät kivikoissa ja kannokoissa möyrimiseen. Kyljistään myös ehkä hieman jäykemmät, joten jonkun kevyen auton alla voi kiusata ettei saa sopivan pehmeäksi. Itse kyl SX:n keskinappuloille tarjoaisin kumileikkuria, niin eläis paremmin. |
#5
|
|||
|
|||
![]()
Alkuperäiseen kysymykseen... jos pelkästään mutaan, niin eipä ole traktorikuvioista parempaa. Kivikossa, hiekassa ja lumessa ei sitte niin hyvä.
|
#6
|
|||
|
|||
![]()
Jos maltti ja järki riittää hiippailla suolla tai muualla pehmeessä ja haluat jättää mahdollisen vähän jälkiä neitseellisille urille niin osta pallorengas.
Jos haluat ajaa pohjaa myöten näyttävästi lappu lattiassa ja näyttää hyvältä nakkarilla niin pokkeri. Kuten on jo moneen kertaan todettu niin rengasta leikkaamalla saa pitoa, olkoon kyseessä merkki mikä hyvänsä. On sekin ihme nähty että pokkeri tippuu ku paska vanteelta, mutta niin niitä muunkinmerkkisiäkin tippuu ennen ja tulevaisuudessa. |
#7
|
||||
|
||||
![]()
Alkuperäinen kysymys oli tarkoitettu koskemaan JOKAMAASTOrengasta - taisi tulla lanseerattua uusi hieno termi
![]() Kiteytys: A) Pienikokoisissa (33" ja alle) ja edullisissa paras olisi Simex ja sen kopiot, kuten Sirocco/Kaiman, tms. B) Isokokoisissa (36" ja yli) Irok. C) Jos ei ole hinnasta kiinni, niin sitten Bogger ja mieluummin leikattuna. Yhteenveto eri renkaiden ominaisuuksista: Bogger Plussat: hyvä pito erityisesti mudassa, hyvä tuotevalikoima ja saatavuus, helppo muokattavuus käyttötarpeen mukaan Miinukset: Kallis, äänekäs TSL Plussat: hyvä yleisrengas maastoon Miinukset: ei ole enää "in" => pitkä toimitusaika Brutale Plussat: Pehmeä seos ja tosi karkea kuvio, nimelliskoko 31/10,5 ja todellinen kuin 33/12,5 Miinukset: uusi malli => ei kokemusta toiminnasta Pitbull rocker Plussat: toimii parhaiten rock crawl renkaana Miinukset: kallis, mutaominaisuudet, mahdollisesti vuoto-ongelmia vanteelta leveän "jalan" takia Simex/Scirocco/Kaiman/Extreme Forrest/yms. Plussat: hyvä joka maaston rengas sellaisenaan, edullinen Miinukset: (isoja) kokoja huonosti saatavilla Sahara/yms.: Plussat: hyvä maastorengas sellaisenaan, edullinen, hiljainen maantiellä Miinukset: huono mutapito, (isoja) kokoja huonosti saatavilla Iroc Plussat: hyvä maastorengas sellaisenaan Miinukset: ei saatavilla pieniä kokoja Jos näistä kommenteista joku on nyt jonkun mielestä ihan totaalisen pielessä / väärin, niin voin korjata. Mielipiteestä voi tietysti aina valittaa, mutta se on yhtä turhaa kuin väittely onko Jeeppi parempi off-road-auto kuin Toyota. Sehän tiedetään ihan ilman väittelyäkin... ![]()
__________________
Raha ja romut rauhottaa. Viimeksi muokannut WinChester : 04.10.2012 14:01 Perustelu: typoja pois |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Mikä hyvä ½" pulttipyssy? | Jallu | Tekniikka & Jutustelu | 136 | 29.08.2015 19:26 |
Ostetaan ostetaan bfg at 235/75/15 rengas jossa hyvä pinta | Rekisteröimätön | O/M/V Renkaat ja vanteet | 0 | 19.11.2010 18:51 |
Mikä hyvä aihio käyttöoffikseksi? | Rekisteröimätön | Tekniikka & Jutustelu | 44 | 05.11.2008 17:50 |
Mikä olisi hyvä rengas? | illu2 | Tekniikka & Jutustelu | 25 | 08.01.2007 05:17 |
Mikä olis hyvä nimi T:mi:lle? | SamiN | Chit-Chat | 32 | 24.12.2005 10:30 |