Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Rytari
Huono kuva, oli viikonloppuna paljo poutaa. Lattiamaton alle kuiteskin kurkistin, pari senttiä oli vettä siellä, kuivasin veden pois mutta tänään jälleen siellä oli tulva... luulin että se ominaisuus oli vaan tuolla takamorkussa missä oli reikä ulkoilmaan, täytyy vähän metsästää lisää
|
Tuon on ihan tyyppivika, lähes ominaisuus XJ:ssä. Paikkoja mistä vesi yleensä tulee etulattialle:
1. Tuulilasin alareunan liimaus pettänyt = vaihda lasi/ pura kojelauta että pääset tiivisteisiin käsiksi ja laitat sinne vaikka sikaliimaa. Tai sitten ne ulkopuolen koristelistat mäkeen ja vedät sikaliimaa tai silikonia sinne tuulilasin ja ympäryspellin väliin.
2. Ilmastointi/ ilmanvaihtolaitteiston valumavesiputki on tukossa. Löytyy sieltä repsikan puolelta kotelosta missä on pyyhkijän moottori, ja päättyy.. ..jaa, no nyt en kyllä muista mihin se päättyy, mutta jonnekin pyöräkotelon takareunan huitamille tjsp.
3. Puhaltimen moottorin tiiviste falskaa, ja sieltä tulee vesi kabiiniin.