![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
||||
|
||||
![]() http://www.ake.fi/NR/rdonlyres/55CD1...9892082007.pdf http://www.ake.fi/NR/rdonlyres/D9364...1912082007.pdf Kardaanikänkän kanssa saa olla vähän varovaisempi jos ja kun välyksiä on kertynyt, eli ei kannata ihan yhtäkkiä kiskasta täysille.
|
#2
|
|||
|
|||
![]() Lainaus:
|
#3
|
|||
|
|||
![]() Lainaus:
|
#4
|
|||
|
|||
![]() bj:n kardaanikäsijarru.
Minulla bj:ssä tuo käkkäri aika "itsetehostava", eli kun vetää varovasti, niin sitten tahtoo kirasta lukkoon.
Taannoin nuori katsastusmies oli ajamassa bj:tä dynolle, ja varoitin asiasta, niin tämä katsuri tokasi että miten tämä sitten pitää testata! Pyysin olemaan varovainen, kerroin tuosta jumittumisongelmasta ja pyysin kokeilemaan vaikka hiljaisesta vauhdista ajossa. Sain kuulla että käsijarrun pitää ottaa tasaisesti, ja sitähän ei näe muuten kun dynolla! No kerroin että nimenomaan kardaanijarru, joka ei voi puoltaa. Tässä vaiheessa vanhempi katsuri tuli "ihmettelemään", ja tuumasi että näissähän on se kardaanikäsijarru..... ![]() Niimpä dynolla ei koskettu kässäriin, ja hallin lattialle jäi 2 kpl 12,5 leveää ja puoli metriä pitkää jarrutusjälkeä: ja hivenen säikähtänyt katsuri kiipesi alas autosta, ja jälkiä ihmetellessä totesi että nehän otti tasasesti ![]() Mutta tosiasiassa tuon käkkärin pitäs toimia niin, että se ei saisi jumia, sillä jos joku yrittää pysäyttää bj:tä käkkärillä, niin silloin tulee romua..... Tuohon jumimiseen on syynä a) huonosti liikkuvat vivut rummussa b) jumiva vaijeri ja c) enenkaikkea kuoleentuneet kenkien ja vaijerin jouset! |
#5
|
|||
|
|||
![]() Lainaus:
|
#6
|
|||
|
|||
![]()
Ettei BJ40:tä kaasuteta turhia kertoja k-arvoon 2,5 kannattaa katsastusmiestä muistuttaa siitä, että B-moottorin raja-arvo on 3,0.
|
#7
|
||||
|
||||
![]()
Ja eiks 61 ollu 3,2
__________________
Itte ku tekee ni saa just semmosen ku sattuu tulemaan! Salon seudun OFF ROAD Ry |
#8
|
|||
|
|||
![]() |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Katsastus,kysymys,2008 jäänyt väliin. | Bruno | Tekniikka & Jutustelu | 6 | 18.01.2009 10:44 |
katsastus kysymys | Nutti | Tekniikka & Jutustelu | 9 | 31.01.2008 23:19 |
M: Gaz 69 offi vehje | Nevakiitäjä | O/M/V Ajoneuvot | 15 | 20.02.2007 06:31 |
Katsastus kysymys | Ex_inkkari | Chit-Chat | 3 | 11.10.2005 08:19 |