![]() |
![]() |
|
Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin. |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
#3
|
||||
|
||||
![]()
[QUOTE=valkoen;749536]Älkää taipuko takuuhömpötykseen. Suomessa myyjällä on virhevastuu, joka kattaa koko tuotteen odotetun eliniän. Ja se on digiboksillakin aika paljon pidempään kuin kaksi vuotta. Takuumainostus suomalaisissa kaupoissa menee mielestäni lähes kusetuksen puolelle. Kun kolmen vuoden takuuta mainostetaan isoon ääneen, kukaan ei muista, että hei, jos tämä laite menee paskaksi kolmen ja puolen vuoden jälkeen, myyjällä on silti vastuu.
Pieni korjaus; vaikka tuokin pitää osittain paikkaansa, maahantuojalla on Tuotevastuu, jota on helppo kiertää, korjaamalla kohtuullisessa ajassa tai antaa heti uusi kone tilalle. (honkkarin varsin tunnettu tapa) Takuuhömpötys on tehty kuluttajia varten ja samoiten kuluttajansuoja, mutta annanpa esimerkin; kun yrittäjä ostaa niin siinä ei ole oikeasti voimassa takuuta, vaan ainoastaan se virhevastuu. Hyvä esimerkki on että kun maatilan isäntä ostaa moottorisahan ja pistää sen verotukseen lakkaa takuuaika olemasta, toisaalta jos ammattimetsuri ostaa sen sahan, antaa Suomessa kaikki maahantuojat 1/2 vuoden takuun, mutta kun mökkiläinen ostaa saman tuoteen sen takuuaika on kaksi vuotta, näin ne on nuo maahantuojat yhteisesti sopineet ? Meni muuten heti OFFTOPIKIKSI, niitä hyviä parannusehdotuksia tänne kaivattiin, ei takuu tai kapitalismin perus jorinoita, onko kirjoittamisen ymmärtäminen aina noin vaikeaa ? Nyt sitten seuraavaksi herne nenuun ja vittuilut päälle, pitää aina ihan oikeesti vääntää kaikki rautalangasta täällä.
__________________
Quot homines, tot sententiae. Ne sutor supra crepidem Koeta välttää halpoja kopioita Viimeksi muokannut sjeeppi : 14.03.2011 23:20 |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Tuote esittely | sjeeppi | Chit-Chat | 4 | 18.03.2011 04:19 |
Ostettu Suzukiin kestävä puskuri | Tom-ppa | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 6 | 23.10.2009 17:02 |
Ostetaan 84 Hiluxiin Karjapuskuri ja Takapuskuri (kestävä). | Ruivo | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 0 | 09.10.2008 22:14 |
Skodako kestävä ?? | Ex_inkkari | Linkit | 4 | 22.01.2006 20:03 |
O:amerikan tuote 4x4 | Humu | O/M/V Muut | 10 | 10.03.2005 21:26 |