Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 30.01.2011, 17:51
Hessu_Hopo Hessu_Hopo ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+
 
Rekisteröitynyt: 09.06.05
Sijainti: Heinola
Viestit: 282
Perusasetus

Kyllä se öljynvaihto ehkä kannattaisi kuitenkin tehdä. Jos polttoainetta vuotaa niin öljyssä on jo sekoittuneena dieseliä, mikä pitkälti pinnankorkeuden nousun kanssa sitten aiheuttaa ne hullunkierrokset. Itse ainakin laittaisin kaikenvaralta uudet öljyt ja jättäisin vielä alarajaan, niin pahimmassakin tapauksessa (polttoainevuoto) öljynpinnalla olisi hieman varaa nousta ennenkuin kampiakseli alkaa sitä kunnolla vatkaamaan.

Ei kannata silti olla turhan pessimistinen. Ei se vika kuitenkaan niin yleinen ole kuin nettikirjoittelusta voisi päätellä.
Edellisellä TD5 Defelläni oli ajettu n 180000 km, kannentiivisteen joutui vaihtamaan n. 170000 kohdalla. Nykyisessä mittarissa 90000 enkä ole juurikaan huolissani

Hessu

Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 31.01.2011, 11:08
lantikka:n Avatar
lantikka lantikka ei ole kirjautuneena
Veteraani
 
Rekisteröitynyt: 21.01.04
Sijainti: Kirkkonummi
Viestit: 1.181
Perusasetus

Niin kannen ja suuttimen välistä vuotaa joskus noi pelit, eli oo renkaat vaihtamalla joskus ongelma pois. sitten vakavampi ongelma voi olla että kansi on pienesti halki samasta kohtaa, siis jos noihin öljyihin on sekottunu naftaa se on ainut syy joka selittää öljyn "lisääntymisen"

Koita olla kärsivällinen ja jaksaa

ite oon ajanu 5v td5 ja oon tykänny kuin hullu!
Ny tosin 300tdillä afrikassa
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 31.01.2011, 12:51
Rekisteröimätön
Guest
 
Viestit: n/a
Perusasetus

Eilen päästin n. pual litraa- litran litkua pois koneesta ja haistelin oikeen huolella eikä vaikuttanu siltä että olis naftaa seas.
90km oon ajanu ny eilisen jälkeen ja pinta ei oo ainakaan vielä noussu..Taisin vaan kuvitella turhia=)

Mutta varmuuden välttämiseks pitää ottaa tapa tsekata öljyt joka saatanan aamu tästä hamaan tulevaisuuteen asti, ja 17mm hylsy mukaan jos sattuu tulemaan kauhia vuoto niin voi sitte hätätapaukses päästää lillingit k-kaupan pihaan ja ajella suohon tuo keksintö=D
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 31.01.2011, 13:32
Angelo:n Avatar
Angelo Angelo ei ole kirjautuneena
Konkari+
 
Rekisteröitynyt: 11.05.08
Sijainti: Hyvinkää
Viestit: 670
Perusasetus

Ei kannata muretia. Noita TD5 koneita on Suomessa ollut vaikka kuinka kauan ja aika harvassa noi räjähtämiset on. Sulla vaan pas*a säkä.

Ei niitä öljyjä ihan joka päivä tarvii kurkkaa. Käsittääkseni jos se tiiviste suuttimen ympäriltä vuotaa, nousee öljyn pinta nopeata liian ylös. Eli aamulla voi olla ok ja iltapäivästä kajahtaa. Minkä teet, voihan sitä itsekkin jäädä auton alle.

Kovaa ajoa vaan, siitä se tykkää.
Ja tsemiä niittilaatikon kanssa.
(oma tuli just myytyä pois)
Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 19.02.2011, 18:07
kuraputti kuraputti ei ole kirjautuneena
Jäsen
 
Rekisteröitynyt: 29.03.07
Sijainti: yppäri, Finland.
Viestit: 95
Perusasetus

http://www.youtube.com/watch?v=5zx3q...eature=related Ihan pakko oli tuo linkittää kun löyty näin sopeva pätkä.
Vastaa lainaten
  #6  
Vanha 19.02.2011, 21:58
ranke:n Avatar
ranke ranke ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 13.11.03
Sijainti: HELSINKI, Finland.
Viestit: 1.525
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja kuraputti Näytä viesti
http://www.youtube.com/watch?v=5zx3q...eature=related Ihan pakko oli tuo linkittää kun löyty näin sopeva pätkä.
Ei tainut olla td5?

TEMÄHIK
Vastaa lainaten
  #7  
Vanha 27.02.2011, 00:36
Rekisteröimätön
Guest
 
Viestit: n/a
Perusasetus

Niinpä...


180tkm td5sella yhteistä taivalta takana.ei ongelmia vielä.Huoltojen täsmällisyys on yleensä kaikissa koneissa se toimivuuden tae,käytetyn kanssa on mahdoton tietää totuutta jos ei oo tuttu yksilö.toivottavasti saat teknikan luotettavaksi...
Vastaa lainaten
  #8  
Vanha 27.02.2011, 00:55
-MaTTi-:n Avatar
-MaTTi- -MaTTi- ei ole kirjautuneena
Guru
 
Rekisteröitynyt: 27.07.04
Sijainti: Jokela, Finland.
Viestit: 11.076
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja kuraputti Näytä viesti
http://www.youtube.com/watch?v=5zx3q...eature=related Ihan pakko oli tuo linkittää kun löyty näin sopeva pätkä.
Johan toi sama linkki oli tuolla eka sivulla.
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Hiace konerikko snööri Tekniikka & Jutustelu 9 03.05.2007 18:42
M; Defender 90 Tdi -97 O/M/V Ajoneuvot 3 23.03.2006 16:31
M:Defender 90 Tdi -97 O/M/V Muut 0 01.11.2005 21:30
Kuka tarvii paria konerikko Pajeroa? Eskimo O/M/V Muut 0 14.09.2005 06:53
Defender? paapu Tekniikka & Jutustelu 0 29.08.2003 10:09


Sivu luotu: 18:29 (GMT +2).