![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
|||
|
|||
![]() juu, kyllä se orkkis varmaan toimii ihan hyvin tiettyyn rajaan saakka, niitähän on kaksi- ja kolme levyllistä mallia vähän koneesta riippuen. mutta jos laittaa sinne oikeen kennon ryöstölaipan kanssa niin varmasti siitä on hyötyä enemmän kuin haittaa, ja hinnatkin on nykyään varsin maltillisia.
|
#2
|
|||
|
|||
![]()
Niin,näissä suomen olosuhteissa taitaa vaan se tietty raja olla aika korkealla,koneessa on ~7l öljyä ja lähtökohtaisesti maamoottoritason tehot.Aika paljon se sietää viritystä ennen tuota rajaa,sen mitä olen nähnyt ja kuullut niin mäntien kesto ja hengitys tuossa koneessa tulee vastaan ensimmäisenä.
Onko missä koneessa ollut tuollainen kaksilevyinen?Minulla on 2L ja 2L-T koneissa kummassakin kolmelevyinen. |
#3
|
|||
|
|||
![]() Minkä tehoinen ja missä käytössä?
Jos normi katukäytössä ja tehoja alle 1,5x alkuperäinen, niin
hyöty voi olla jopa nekatiivinen. Mutta JOS tehoja enemmän, käytetään tehoja pitkään tai vedetään esim isoa kärryä, niin silloin puoltaa paikkaansa tuo ulkoinen jäähdytin. Kannattaskohan normi siviilikäytössä satsata k.o euromäärä öljynvaihtoihin/laatuun, varsinkin jos on tuo 3 ripainen jäähdytin sille öljylle? (ja ne mäntien öljyjäähdytyksen paineventtiilit ehyet....) |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
O:Välijäähdytin ja öljynlauhdutin | J-T | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 0 | 12.03.2008 20:04 |
O: Öljynlauhdutin OSTETTU! | Flugfiske | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 2 | 17.12.2007 20:13 |
O:B30 Öljynlauhdutin | -MAKE- | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 1 | 30.10.2007 16:43 |
Öljynlauhdutin Uaz | kalkkuna | Tekniikka & Jutustelu | 5 | 07.01.2007 16:16 |
O. Välijäähdytin ja öljynlauhdutin | swamber | O/M/V Muut | 11 | 22.02.2005 10:03 |