Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja HJ60
Mulla on tuossa "uudessa" HJ:ssa semmonen jäähdytinsarja asennettuna, just siitä suodattimen välistä, en tiiä kenen valmistetta.
|
onko kalikka "sarjatuotanto-osan näköinen" vai vähän vähemmän viimeistellyn näköinen, ja edelleen käy hj:n oma öljynsuodatin jossa kierre ilmeisesti M30x1,5 tai jotakin ton tapaista. ja lähdöt lauhduttimelle puol tuumaset vai pienemmät? olis kyllä tosi hieno homma jos löytyis valmiina moinen kalikka, vaan eipä tuon valmistaminenkaan mitään rakettitekniikka ole.
ahtimen öljypilli oli ainakin ulkomitaltaan 8mm kun tänään siihen valmistelin valmiutta painepuolelle, samankokoiselta pikaisesti näytti vesipillitkin. sisäreikä ei varmaan ole kuin rapiat 6mm joten ei sillä huimia vesimääriä liikutella. todennäköisesti otan veden ahtimelle takalämppärin lähdöstä ja kierto paluulinjaan. ja letkulämmitin tyhjennysropun ja kierto kannen etureunan hehkuanturin tilalle, siinäkään ei 3/8 lähdön putkikoolla saa kovin kummoista kiertoa aikaan niin varmaan 750W vastus riittää koneen lämmitykseen.