![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
||||
|
||||
![]() on ne hyväton ne hyvät olla talvella esi lämmittää sen lasin niin ei halkea läheskään niin helposti. ja kytkentään jos autossa on noin hienoa tekniikkaa niin luutavasti siitä ei saa edes parkkeja sammumaan misään vaiheessa jos on virrat päällä eli minä ottaisin ohjauksen nille jostain muualta kuten sulaketaulusta virta lukolta. ja jostainhan se vetokoukullekin vedetään että sieltä sen saisi. uudemmissa autoissa koukun sähköt tulee suoraan sulaketaulta omaa sähkösarjaapitkin (joka on melkein yhtäkallis kuin koukku) ja harvinaisen tyyöläs asentaa.
__________________
Eastcoast offroad ry |
#2
|
|||
|
|||
![]()
Parkit kyllä sammuu ja kaikki muutkin valot, kun valokatkaisijan kääntää 0-asentoon. Sulaketaulusta ei saa millään herätettä, koska sulaketauluun menee pari sellaista isoa liitintä, joissa on kummassakin 25-35 pientä johtoa, niin niistä ei oikein osaa alkaa arpomaan oikeaa.
|
#3
|
||||
|
||||
![]()
Kyllä mulla uudessa volkkarissa herjaa kärryn valojen vikaakin. Ei varmaan auta koukun sähköistä otto.
Ehkä auton omien ajovalojen virrasta sais releelle ohjauksen. Luulis ajovalojen kohdalla vikatiedon toleranssin olevan sen verran isompi?
__________________
Lukekaa ne ohjeet K.T 10/06 Viimeksi muokannut -MAKE- : 31.10.2010 22:26 Perustelu: typo |
#4
|
|||
|
|||
![]()
Ajovaloista se kyllä toimii ja niin se on nyt kytkettykin, et kun lyhyet palavat, palaa lisäpitkien parkit.
|
#5
|
||||
|
||||
![]()
Yks konsti on käyttää puolijohdeteknikkaa parkkien kytkemiseen, eli vaikka FET ohjaus lisäparkeille, se ei ota virtaa alkuperäsiltä parkeilta, tarvii vaan jännitteen ohjaukseen. Taino ottaa se virtaa mutta niiiiin vähän ettei varmaan vaikuta alkuperästen parkkien ohjaukseen. On tietty vähä monimutkasempi kuin tavallinen rele.
|
#6
|
||||
|
||||
![]()
Joo, mäkin jo meinasin tehdä aktiivisubbarin herätevirran ottoon operaatiovahvistimeen perustuvan virityksen mutta onneks löysin radion sisältä cd-vaihtajalle tarkoitetun herätteen ja kolvailin suoraan piirilevyltä herätteen
![]()
__________________
Lukekaa ne ohjeet K.T 10/06 |
#7
|
|||
|
|||
![]() upea uus nykyaika...
Tää valo homma on varmaan sille obd-testille kans yhtä juhlaa
jos toi lisävalojen kytkentä menee tollaseks hipoiluks. Joku väitti että jopa hävinny lirbbatankin korkki vois aiheuttaa sillä rintamalla hylsyn(liittyy jotenkin tankin paineisiin) niin ei yhtään ihmetyttäis että hylsy tulee paskoista valoista kun tietokone niin sanoo vaikka joka kynttilä oikeesti palais... |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Suzukiin lisävalojen kytkentä hakusessa .... | Palde | Tekniikka & Jutustelu | 16 | 05.10.2014 22:33 |
Lisävalojen asennus! | pate20 | Tekniikka & Jutustelu | 15 | 28.08.2008 23:28 |
Vaihtoa Volvo 303 / asunto autoon / LINJA autoon? | O/M/V Ajoneuvot | 1 | 27.04.2008 18:48 | |
Lisävalojen asennusteline | legro | Chit-Chat | 6 | 20.02.2008 00:56 |
Lisävalojen kytkentä | 4x4 | Tekniikka & Jutustelu | 0 | 26.02.2003 19:15 |