Tänään alkoi kivien ajo radalle.
Hyvä kivipaikka on muutaman kilometrin päässä. Hidasta hommaa kun lavalle ei montaa kiveä kerralla mahdu ja ovat muutenkin hankalia käsitellä kaivinkoneella. Mutta alkukankertelun jälkeen homma lähti hyvään vauhtiin.
Tässä video jossa lopputulos oli toivottu: kivi asettui lavalle tarkoitettuun paikkaan. Toteutustavassa vain pitää jatkoakin ajatellen suorittaa hieman hienosäätöä.
http://www.youtube.com/watch?v=mA30gmUxxYo
Sitten täyden lastin ajo radalle ja kippaus.
http://www.youtube.com/watch?v=A8p52DTU2uU
Vaikeuksiltakaan ei vältytty. Ensimmäistä kuormaa haettaessa Ossi peruutti ruohikossa piilossa olevan raudanpalan päältä ja puffff!

. Ei muuta kuin rengaskaupan kautta

... ja homma uudestaan käyntiin. Mutta mitä näistä. Harrastukset maksaa yrittää sitä sitten mitä vain.
Laitan lopuksi ns. törkylaari pätkän siitä miten ei kaivinkonekuskillakaan kaikki aina luonannut käsikirjoituksen mukaan, vai oliko mukana vain liiallista ahneutta

.
http://www.youtube.com/watch?v=Eceu-Tv4Adk