![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
#9
|
||||
|
||||
![]()
Kumpi teidän mielestänne kannattaa hankkia? HJ60 (pyöreät valot, eikö?) vai Hj61 (neliskanttiset valot, suoraruiskudiesel, turbo?)
Kaveri ajoin hetken aikaa HJ60 ja nyt kuukausi sitten haettiin 420tkm ajettu HJ61... ero on selvä, 61en moottori huomattavasti mukavampi ajaa. Alakierroksilla ehkä hieman laiskempi ja totella herkkä kaasupoljin jonka toki oppii nopeasti. Mutta pisteet 61lle, ja sen nelivalomaskin valot on yllättävän hyvät. 33" / 12.5 R15 saat muutoskatsastamalla leimaan, ja 61nen jaksaa vielä kulkea kivasti niillä. Tosin nopeusmittari näyttäis heittävän aika paljon. Kauanko tuollaiset normaalit All Terrain / Mud terrain renkaat kestävät kulutusta? Kuinka usein uusia renkaita pitää ostaa? BF Goodrich All tai Mud terrain ovat kestäviä ja suht halpoja renkaita. Gootjyöri wranglerit oli itellä aikoinaan mitsupissin alla pito oli hyvä ja mukavat ajaa mutta niin pehmeetä kumia että kulu äkkiä. Ite väitän että tollasilla BFG all tai mud terraineilla ajat lähemmäksi 100tkm. Kulutus / vero? Normaalit kustannukset? Paljonko perus hoojiissä on vakuutus / vero? Miten pakettiautoksi / huoltoautoksi rekisteröinti vaikuttaa veroon? Numeroita, isot pojat, pliis. =D Tähän vastatkoon joku kuka oikeesti tietää, juttuja olen kuullut minäkin. No entäs sitten ne hoojiin heikoimmat lenkit? Parissa hj on tullut yllätys taka-akselin jousien kiinnityksessä, eli akselin alla olevat jousipedit mihin jousi siis puristuu U-pulteilla kiinni, ovat olleen niin mätiä että akseli on päässyt pyörähtämään joka ei ole kiva asia. Toi kannattaa siis katella tarkkaan minkä näköset ne on. Ja oishan se hyvä vilkasta että lämpösen moottorin öljynpaine mittari näyttäis ees jotain.. kylmänä lukemat on kyllä hyvät.
__________________
PäHäMa Pamaas SLCK Toyota Landcruiser BJ40 4.0 1980 Ex. Toyota Landcruiser BJ42 4.0 1982 Ex. Suzuki Jimny 2006 Ex. Toyota Landcruiser RJ70 Ex. Mercedes-Benz 300GD 1981 Ex. Hilux LN65 Ex. Volvo C303 Ex. Hilux LN65 Ex. Suzuki 413 Ex. Range 3.5L +hj akselit Ex. L200 |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
suomessa aletaan jo tutkia poliisiautojen hurjia ylinopeuksia. | toyota4x4 | Chit-Chat | 22 | 09.11.2010 23:19 |
Romuajoneuvosta 500e/200e ostaessa käytetyn auton. | Bruno | Tekniikka & Jutustelu | 5 | 20.09.2006 20:00 |
Mitä kannattaa maksaa hj:stä? | amis | Tekniikka & Jutustelu | 9 | 03.07.2006 16:49 |
Mitä kannattaa maksaa HJ-60 1981? | wallu | Chit-Chat | 16 | 17.08.2005 13:45 |
Mitä sieltä tv:sta kannattaa katsoa? | MäIte | URL | 4 | 15.07.2004 07:24 |