Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Vilkutin
juuu aika ripeesti tuli eka mäntä...
osaatkin kertoa että saako tuohon yksilöön kuinka hyviä jarruja, leima setä tahto että näytetään jarruja uudestaan. apparin takajarru, kengät on uudet.
Ongelma on se et jarrupoljin painuu pohjaan ilmaa ei tule... ulkosia vuotoja ei näy... en ymmärrä mikä mättää.
Voisko kengät olla liian kaukana? Niitä ei taida päästä ulkoa päin säätämään? Olikohan säätöreijät peitossa?
toisessa, ei siis ensimmäisessä männässä oli ensimmäinen tiiviste todella väljä... hölskyvä suorastaan. Sarjan mukana tuli samanmuotoinen mutta ei väljä joten laitoin sen sinne. Pitääköhän sen tiivisteen olla niin väljä?
Oletko vaihtanut koskaan takasylintereitä?
|
Kyllä mulla siinä ihan ok jarrut oli aina. Katsatuksessa ei koskaan pompannu jarruista. Joka vuosi en ees takajarruja leimalle säätänyt.
Kyllä niitä kenkiä pääsee säätään ulkokautta. Sen säätöpyörän takana jarrukilvessa on ruuvarin mentävä reikä mistä pääsee pyöritteleen.
Omasta mielestä tiiviste ja väljyys ei sovi yksiin ja en usko että kuuluu olla niin.
Takasylinterit muistaakseni käytin auki ja putsasin, mutta ei sitten muuta.
Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Vilkutin
|
Joskus ehkä oon ajanut huonolla tiellä. Offiakin joskus vaan vahingossa

Tainnu paskat tulla rumpuun juurikin tuolta kyseiseltä reissulta. Toiseen suuntaan ajettaessa se suolerva sinne takaluukkuunkin hiipi.
Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Vilkutin
apparinpuolen takapyörän laakeri kohtuu loppu, huomatkaa väli akselin ja stefan välillä 
Otin tuon levyn pois, ei näkyny mitään kivaa, miten tuo lähtee siitä purkaantumaan lisää kun rupean laakeria vaihtamaan?
http://www.vilkutin.1g.fi/kuvat/16012010154.jpg
|
Tuon levyn jälkeen vetaria pitää paikallaan vetarin ulompi stefa. Rengas parilla pultilla kiinni vetariin ja kiskasee renkaasta, niin pitäs vetarin lähtee. Oon tuolta myös ite kaivellut neliön muotoisia rullalaakereita. Ne piti pyöriessään melko pahaa ääntä.
Jos ei huvita maksaa kovasti noista ulommista pyörän laakereista ja stefasta, niin hakee moponetistä muistaakseni 200 sarjan Volvon peränlaakerit. Laakeri, krymppi ja ulompi stefa on ihan passelit. Akselin sisempi stefa ei oo volvosta passeli.
Aikanaan halvempi sarja moponetissä oli Timkenin tekemä ja kalliimpi SKFän. Tiedä siittä sitten mitä nykyään tarjolla.
Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Vilkutin
|
Kyllä kait jos tommosen paketin on 44:seen myyneet.