![]() |
![]() |
|
Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin. |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
||||
|
||||
![]()
Lainaus:
__________________
Size does matter, Sisu A-45 projekti
Sisu-harrastajien palsta, SISUA.net Myydään: Pajeron osia, Uusia ja käytettyjä maastokuorma-auton renkaita, 50-80 luvun euro ja japsi henkilöautojen osia, sekä perseestä perämoottoriin! |
#2
|
|||
|
|||
![]() Lainaus:
Niin tai fordin ja citroenin ja peugeotin yhteistuotos ja 1.6 on myös mazdassa |
#3
|
||||
|
||||
![]()
Wolkkarin 2,5 Tdi -08 ml +175 tkm .... menee ku juna kiskoilla eikä ongelmia ole kuulunut, samanlainen x2 -08 molemmat +200 tkm ja hyvin huilaa, x2 portteri -08, +300 tkm molemat ja hyvin hyrrää
M-B E 200 cdi -09 ml 132 Tkm, ei ongelmia, toinen samanlainen +160 tkm -09, ei ongelmia Huyndai Sonata -09 n. 60 tkm, ei ongelmia Skoda Superb 2,0 tdi -09 98 tkm ja hyvin hyrrää.. Kaikki ed. autot ovat taksikäytössä ja joskus niillä kuulemma on ajettu lujaakin...... Huollot ajallaan jne jne jne.. Eikö ne kestä? |
#4
|
||||
|
||||
![]()
mut paljon koneen pitää kestää ilman että sitä tarttee avata?
a:100.000 b:200.000 c: +250.000km itse olen sitä mieltä et perus koneen pitää kestää 250.000-350.000 km ja sitte jos hajoo niin voi voi. mut omat lukunsa on sitte jotku mersun ikiliikkujat ja joku toyotan 2h kone. siis noihin kilsoihin on päästävä siten et huollot tehään ajallaan yms. kyllähän kaiken saa rikki jos ajetaa ilman öljyn vaihtoa tai vedet tulee koneesta pihalle ja jatketaa ajoa.
__________________
-BJ-40 -hilux ln110 ex -Land Cruiser HJ-45 ex -hilux ln65 ex http://www.pahama.com |
#5
|
||||
|
||||
![]()
Oon samaa mieltä, kyllä auton pitää kestää 300+ tkm konetta avaamatta. No omassa vm. -90 eskortissa 1.4CVH kone kesti hyvin 315tkm öljyjen vaihdolla ja kerran kyllä hifistelyn vuoksi venttiilivarrensuojakumit vaihdettiin.
__________________
Montenegro Off Road Club |
#6
|
|||
|
|||
![]()
Tätähän on jauhettu jo moniaita kertoja mutta kerrataan vielä.
Nykyautot suunnitellaan pikkasen pienemmille kilometreille ku joku parikytä vuotta sitten. Veikkaisin joku max. pari sataa tuhatta lienee laskennallinen käyttöikä. Sitten se kosla pitäs jo paalata, sulattaa ja valaa uudelleen uudella teknologialla terästettynä. Suomessa autovero pitää siitä huolen, että täällä ajetaan järkeään tehtaan suunnittelemien kestoikien ääripäässä ja ylikin. Sitten on tieten näitä maanantai kappaleita tai markkinoiden paineesta liian aikasin myyntiin pukattuja keskeneräisiä raakileita. Lisäksi (tieto)tekniikan = ohjelmistojen määrä kasvaa koko ajan niin sitä ei vain ehditä testaamaan loppuun asti vaan testaaminen suoritetaan ns. kenttätestinä kuluttajien toimesta. Valmiiksihan niitä ei enää ikinä saada vaan kun saavutetaan ennalta määritelty kypsyys niin auto pukataan markkinoille. Siis täysin sama juttu kuin minkä tahansa monimutkaisia ohjelmistoja sisältävän laitteen kanssa esim. kännykkä.
__________________
- eskimo kaenuusta |
#7
|
||||
|
||||
![]()
Meillä pihassa Corolla Verso 2.0 D-4D vm. -05 (116 hv, nyt boxilla 141 hv), mittarissa jotain 397 tkm. Ei kuluta öljyä ja kulkee mainiosti. Kyl mä Toitsuun luotan vielä noilla kilsoilla/ikävuosilla. Taxiahan tällä on veivattu.
Kytkimen ja syylärin vaihoin, vesipumppu ja ilmastoinnin kompura on vaihettu aiemmin. Otsikkoon liittyen voisin vielä mainita tutun taksin, VW Transporter vm. -07, kilsat oli syksyllä 813 tkm!!! ![]() Hyvin on liikkunu, laskin että keskimäärin jotain 26 tkm kuukaudessa. |
#8
|
|||
|
|||
![]() Lainaus:
|
#9
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
Muistelisin jonkun fiksun tojotamiehen kertoneen joskus että esim. hj60 oli alunperin suunniteltu kestämään 6vuotta. Tiedä sitten oliko totta tojotamiehen väite.
__________________
Mitä vittuu se mulle kuuluu, mitä mulle kuuluu? |
#10
|
|||
|
|||
![]()
eihän talonkaan lasketa kestävän kuin 30v, se on sitä kulutusjuhlaa kato...
|
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Miksi tekniikan fAQ osion linkit eivät toimi | vilatov | Ongelmia palstalla? Kysyttävää ylläpidolta? | 3 | 19.10.2010 06:55 |
miksi!miksi!patrollin kytkin asiaa voi keutana | Tekniikka & Jutustelu | 17 | 24.04.2006 19:18 | |
Läjän etuperä ei kestä | toytoy | Tekniikka & Jutustelu | 13 | 13.04.2005 12:13 |
mikä on kun ei kestä? | dalton | Tekniikka & Jutustelu | 1 | 31.01.2005 09:40 |
Miksi nuoret eivät käytä alkoholia?! | Lars | Niilo Paasivirta - Correct Opinions | 0 | 18.12.2001 17:55 |