![]() |
![]() |
|
Maasturiprojektit Osio on tarkoitettu etenkin pidempiaikaisten projektien seuraamiseen. Tämä on oikea paikka oman auton esittelyyn. |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
||||
|
||||
![]() Tolleen oisin tehnyt itsekin, mutta sitten ajattelin että vinssi jää turhan alas - tai ainakin mutapaskassa aika inhottava kaivaa? Ei toi kohtauskulma nykyisellä virityksellä mullakaan ole kovin huono, ainakin orkkista parempi. Takapää kolisee mulla kuitenkin aina kohtuu huolella jos keula menee just raapien ![]()
|
#2
|
||||
|
||||
![]()
oliskos muuten kellään laittaa fotoja cherokeen panssaroinneista.sais vähän visioita kun omaan niitä pitäis ruveta jossain vaiheessa touhuamaan.
__________________
krapulan parantaminen viinalla on yhtä tarkkaa kuin ripulin parantaminen pieremällä liika tarkkuus osoittaa teknisen kypsymättömyyden. |
#3
|
||||
|
||||
![]()
timo laittaa kuvan heti näkee viestin!!
![]() |
#4
|
||||
|
||||
![]()
Kitoksia vinssivinkeistä. Täytyy jatkaa vielä pohdiskelua. Eniten mietityttää tuo kestävyys ja ettei tulisi mekaniikasta mitään ymmärtämättömänä tehtyä lujuusopillisesti jotain typerää... Tuossa poikkipalkin taakse tulevassa tukiraudassa voisi olla ideaa.
Käyttäjän rhm profiilissa on kuva aika simppelistä ja hyvin suojaavasta pohjapanssarista. |
#5
|
||||
|
||||
![]()
edit: niin jaa tässä on tänhetkinen versio mun vinssipuskurista. Muutoksia kyllä tulee putkiin...
Muita kuvia en tähän hätään saa kun on tosiaan pöytäkone paskana missä on kaikki kuvat eikä kovalevyä saa muualle kiinni ![]() Mutta kannattaisi tehdä pohjapanssari sillä tavalla, että sen saa pultattua koripalkkeihin kuudella pultilla -> orkkis laatikonkannakkeen neljään reikään + tekee M10 kierteet niihin kahteen mistä uupuu, niissä on kyllä tarpeksi tavaraa mihin ne saa kierteytettyä. Sitten jos vielä saa ja jaksaa niin pulttaa esim. 4-6:lla pultulla panssarin koripalkkien läpi "poikittain" niin taatusti kestää. Varmasti on helpompiakin tapoja, mutta jos kerran alkaa tehdä niin tekee sitten kerralla kunnollisen. Tuo on suojannut todella hyvin ja voinut huoletta nojata kallioon/ kiviin koko auton painolla. Mulla on valmistuotantoa oleva systeemi missä kiinnittyy myös tukivarret panssariin, valmistajan sivuilta saa vähän osviittaa ideasta mistä voi soveltaa. Ja toki kandee kattoa muiltakin miten on tehty, ei tuo missään nimessä ole ainoa hyvä versio. ![]() ![]() Viimeksi muokannut Timo_L : 23.09.2009 22:39 |
#6
|
|||
|
|||
![]()
mä otin vallan laatikon takakannakkeen pois ja pulttasin laatikon panssariin kii mutta jouduin tekeen jakikselle pienen kipon. sitte hitsasin aisoen kylkii 80*80 kumaraudan pätkät ja reijät siihen ja pulttasin kii. on toki pultannu sen myös niihin laatikon kannatin raudan reikiinki ja on kestäny oisko 3m hardoxia muuten suora pelli ilman jäykkäreitä. panssari alkaa heti tukivarsista ja päättyy takajousien etukorvia 15cm enne.
|
#7
|
||||
|
||||
![]()
Niin se on mullakin laatikko kiinni tuossa panssarissa, turhaan sitä millin pellistä tehtyä orkkisrimpulaa siellä edes pitää haittana. Itte sain sen väännetyksi banaanille sillä yhdellä ainoalla ajokerralla, kun oli auto orkkiskuosissa
![]() Jos multa kysytään niin noin pitkä panssari on oikeastaan aika turha, jos nyt ei varsinaista haittaakaan ole. Onko kuvia toteutuksesta, kun ei noi koripalkit todellakaan ole järin vahvaa tekoa.. Ei nyäin v'äsyneenä oikein hahmotuskyky pelaa.. Noi koripalkit ei sellaisenaan kestä kauheita - laittaisin itselle koko koripalkkien pituiset 3mm paksuiset vahvikkeet päästä päähän (moni jenkkifirma tekee valmiita, mutta ei viittisi sieltä tilata) niin saisi ihan huoletta hitsata niihin mitä tarttee, mut kun ei millään jaksaisi rakentaa. Viimeksi muokannut Timo_L : 24.09.2009 17:49 |
#8
|
||||
|
||||
![]()
isosta panssarista ehkä anoo haitta että jää kantamaan mudassa/ suossa helpommin ja tietusti paino. omaani teen vastaavan ku timolla. kunhan ensin vaihdan akselit JA ... JA.... sitte katsastan ja sitte tilaa 33.13.3 kumeille. jätän lyhyet varret koska pienellä korotuksella ja pyörillä paremmat (esim ei jää tukivarresta kantamaan kiven ylityksen jälkeen).
|
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Myyty "kaki" Cherokee | kaistapää | O/M/V Ajoneuvot | 8 | 16.07.2011 08:02 |
Sj 410 (Nippon) myyty uuteen kotiin | MikkoS | Maasturiprojektit | 100 | 16.02.2011 23:06 |
USA:n talous nousuun sotilasajoneuvotuotannolla? | Urbancityboy | Chit-Chat | 3 | 06.11.2009 23:11 |
Kesäksi uuteen kotiin. Just joo... | Aku | Chit-Chat | 20 | 29.05.2007 21:41 |
Pörssikurssit ylös - Suomi nousuun! | Lars | Niilo Paasivirta - Correct Opinions | 0 | 27.08.2003 09:00 |