Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Maasturiprojektit
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Maasturiprojektit Osio on tarkoitettu etenkin pidempiaikaisten projektien seuraamiseen. Tämä on oikea paikka oman auton esittelyyn.

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 07.09.2009, 20:09
Rekisteröimätön
Guest
 
Viestit: n/a
Perusasetus

jouset


Mitkä kierrejouset nuo on HJ.n alla? Meinasin ite laitta hoojiin alle samankaltaiset, ku ei vaan tiedä et mitä mallia ostaa.

Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 07.09.2009, 21:08
escorvet escorvet ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen
 
Rekisteröitynyt: 01.11.08
Sijainti: Mäntsälä
Viestit: 161
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Rekisteröimätön Näytä viesti
Mitkä kierrejouset nuo on HJ.n alla? Meinasin ite laitta hoojiin alle samankaltaiset, ku ei vaan tiedä et mitä mallia ostaa.
Näyttäis aika samalle ku farkku astran jouset.
Jos kiinnostaa niin olis yhdet uudet ja ylimääräiset hyllyssä.
Ja siis omassa HJ:ssa on moisilla haettu ryhtiä perään.
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 08.09.2009, 10:12
Urbancityboy:n Avatar
Urbancityboy Urbancityboy ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 24.09.06
Sijainti: Savo, Finland.
Viestit: 1.250
Perusasetus

Jouset: BMW e 30 ei touring-malli, esim. biltema 4 kpl yht. n. 110e.


Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja escorvet Näytä viesti
Näyttäis aika samalle ku farkku astran jouset.
Jos kiinnostaa niin olis yhdet uudet ja ylimääräiset hyllyssä.
Ja siis omassa HJ:ssa on moisilla haettu ryhtiä perään.
Periaatteessa oikein, nuo kuvissa olevat BMW e 30-mallin jouset ovat hyvin saman tyyppiset kuin Opelin sisäkkäinpuristuvat vastaavat. Itse päädyin noihin bemarin vastaaviin kun koitettiin tehdä kehitystyötä siitä, mikä jousipaketti kävisi helpoiten/parhaiten/nopeiten/toimivimmin hj:n rungon ja akseleiden väliin ja noita on nyt asennettu täälläpäin useampia. Hyväksi alustalle mielestäni, korottaa kivasti samalla eikä tarvitse edes muutoskatsastaa koskapa alustarakenne ei muutu niin ratkaisevasti että vaatisi sitä.

Eli jouset BMW e30 ei touring-malli. Biltemassa täysi sarja vähän päälle satasen. Jos joku löytää uusia BMW e 30 jousia jostakin halvemmalla niin voisiko vastavuoroisesti laittaa infoa tähänkin. Astran jousista tulenee ihan yhtä hyvät lisäjouset mutta olikohan jousen pään keskireikä jonkun verran isompi ja vaatii isomman jousikiinnikkeen. Itse olen tosiaan käyttänyt noita bemarin jousia mutta varmaan makuasia myös mitä sinne tunkee.
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 08.09.2009, 16:47
sisua45:n Avatar
sisua45 sisua45 ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 03.03.06
Sijainti: Treen kupeesta
Viestit: 8.327
Perusasetus

Onks tää nyt sitten SOA? Vai puoli-SOA.
Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 08.09.2009, 22:06
Rekisteröimätön
Guest
 
Viestit: n/a
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja sisua45 Näytä viesti
Onks tää nyt sitten SOA? Vai puoli-SOA.
Eikun "köyhänmiehen korotussarja"...joskus muuttuu oikeanlaisilla lisäjousilla kyllä ihan hyväksi tuo alusta. Maantieajossa kuten pikkupompuissakin ihan hyvä. Ja ennenkaikkea korottaa että renkaat mahtuu helpommin alle..makuasioista ei voine kiistellä, laiton korotus tuo ei pitäisi olla muutoskatsastamattakaan.
Vastaa lainaten
  #6  
Vanha 10.09.2009, 15:24
Lamanka:n Avatar
Lamanka Lamanka ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen
 
Rekisteröitynyt: 04.08.09
Sijainti: Riihimäki
Viestit: 129
Perusasetus

Kuinkas paljon toi jousisysteemi heikentää sisään joustoa? Kiehtois saada kans etupäähän ryhtiä
Vastaa lainaten
  #7  
Vanha 13.09.2009, 09:47
AteV8 AteV8 ei ole kirjautuneena
Jäsen
 
Rekisteröitynyt: 04.09.09
Sijainti: Jyväskylä
Viestit: 34
Perusasetus

Jos on tarpeeks kuoleentuneet lehtijouset niin ei mahottomasti heikennä joustoa. Tai ainakin mun hj60 on tuommosella yhistelmä jousituksella löysempi kuin nimim. Alaricin Hiluxi rough countryilla.
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit


Sivu luotu: 05:40 (GMT +2).