![]() |
![]() |
|
Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin. |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
||||
|
||||
![]() Ja comprexilla saa kivan äänen vehkeisiin... ainakin valmetit em. ahtimella kuuluu kauas ja kauniisti ![]()
__________________
*Cuisvis hominis est errare,nullius nisi insipientis in errore perseverare.* |
#2
|
|||
|
|||
![]() Lainaus:
juu siinä on naapuri sopu koetuksella kun joka aamu laittaa tollasella ahtimella olevan vehkeen käyntiin ja lähtee hurrutttelemaan ![]() muistan isäukon kertoneen et aikanaan kun noit 1203 valmetteja (myös muutamissa 1103 prototyypeissä käytetty) oli auraus hommissa nii oli tullu valituksia kun kuuluu mukava vihellys/vinkuna niin saatanan selvästi pakkas yössä ![]() ![]() ![]() ja muistan aikanaan kun viel Kiuruvedellä tuli pyörittyä niin eräältä suolta ajeli aina silloin tällöin kotio 1203 vallu ja sitte ku se veteli pellolla perässään varmaan 6-8M karhee keväällä niin vinkuna oli kul miehekäs ja kuulu kyl kaus. liekkö tölla ääntelyllä jotain tekemistä 1203 valmetin lempinimeen = vinkuvalmet ![]() http://www.konedata.net/Traktorit/Valmet1102_79.htm Viimeksi muokannut jv : 27.01.2009 09:11 |
#3
|
||||
|
||||
![]()
Valmet 411 CX:n (X = comprex) vääntö oli 80-luvun alussa aivan käsittämätöntä tasoa, 424Nm/1350rpm. Moottoritehtaalla ahdinta kutsuttiin possu-ahtimeksi.
![]()
__________________
Size does matter, Sisu A-45 projekti
Sisu-harrastajien palsta, SISUA.net Myydään: Pajeron osia, Uusia ja käytettyjä maastokuorma-auton renkaita, 50-80 luvun euro ja japsi henkilöautojen osia, sekä perseestä perämoottoriin! |
#4
|
||||
|
||||
![]()
Jehu mettäkoneessakin oli sama kiuas, eipä tainnu jehua paljon siviili-savotoilla olla.
__________________
KYM |
#5
|
|||
|
|||
![]()
Ihan ot, mutta tuohon aikaan kun Jehu-Valmetteja on ollut uudenkarheina käytössä niin suhteellisesti varmaan yhtä paljon ollut kuin muitakin, tuolloin on vaan ollut kaikenlaisia himmeleitä eli joka toisen traktorivalmistajan versioita aiheesta ja muutaman kymmenen nyrkkipajan tekeleitä yhtä paljon.
|
#6
|
|||
|
|||
![]()
kuikas moni on muuten kuulut sellaisesta valmetista kun tintan 2000, jossa täys neste veto ja kuormaaja.
ajo suunta molempiin suuntiin kääntyvällä ojaus systeemillä ![]() naapurin äijällä on sellainen pihassa ja sanoi että valmistus määrä olisi 5kpl |
#7
|
|||
|
|||
![]()
Armeijassa tuli Jehulla aurattua paljonkin, onneksi se ujellus ei ihan yhtä vahvasti tullu koppiin kuin kantaman perusteella kuvittelis
![]() Ääni johtunee ainakin osaksi ahtimen reiluhkosta pyörimisnopeudesta , ei nyt jaksa googeloida nopeuksia, mutta ahtimen pyörä ei tainnu kovin montaa senttiä olla halkaisijaltaan ja käyttöpyörä vesipumpulla tais olla jotain 20-30 sentin luokkaa näin 9 vuoden jälkeen muisteltuna. Heikkoja olivat, kahdesta tai kolmesta sain voimansiirrosta jotain rikki ![]()
__________________
www.OFFROADOULU.com |
#8
|
|||
|
|||
![]()
Aijjai, se oliskin peli! Hämeenlinnassa pyöri kiinteistöhommissa yksi. Myöhemminhän, Valmetin valmistamana, tuo oli tyyppimerkinnältään H800. Ruotsiin kuulema meni enemmältikkin. Titanina vissiin jäi määrät tuohon viiteen. Kehittelijä oli turenkilainen Matti Sampo, Sampohydraulimoottorin kehittelijä.
__________________
A-P *Muovi on saatanasta* KAIKKI ihmiset ovat mölöjä, kunnes toisin todistavat. |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Mikäs lukko se tämä on? | Pörö | Tekniikka & Jutustelu | 13 | 28.07.2008 05:22 |
Mikäs tämä osa on tarkalleen?? | k81 | Tekniikka & Jutustelu | 15 | 23.03.2008 07:49 |
Mikäs tämä akku on? | kesis | Tekniikka & Jutustelu | 12 | 20.02.2008 22:49 |
Mikäs tämä on..?? | anttir | Tekniikka & Jutustelu | 5 | 23.11.2007 00:29 |
Mikäs tämä on?? | Chit-Chat | 4 | 11.02.2006 19:53 |