![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
||||
|
||||
![]()
Lainaus:
![]() Raideleveys saa muuttua 30 mm alkuperäisestä, eli vanteen offset/ET saa muuttua 15 mm. Tietoa alkuperäisistä rengaskoista löytynee parhaiten googlaamalla, käyttöohjekirjasta tai uudemmista myös tyyppitiedoista katsastusasemilta. Jenkkiauton alkuperäisen rengaskoon näkee kuskin oviaukossa olevasta tarrasta tai varustelistauksesta (voi olla hanskalokeron kannessa tai moottoritilassa). Ja rengaskoon teoreettinen muutos, mitä katsastuksessa lasketaan, katsotaan STRO-rengasnormikirjasta. Offroadpajan rengastaulukkon ei kannata ihan millilleen luottaa.
|
#2
|
|||
|
|||
![]() Lainaus:
esim. 7.50-16LT !!! |
#3
|
||||
|
||||
![]()
Tuolta löytyy stro normisto http://www.ffp.fi/index.php?mid=2&pid=139
__________________
Hämeen Off-Road Kerho HOK Maplehill Productions http://www.pajakallio.fi/ http://www.ipefix.fi/ |
#4
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
![]() |
#5
|
||||
|
||||
![]()
vanhemmat jenkkikoot, niinku Q78-15 jne. löytyy vaan vanhemmista stro-raamatuista. Kyllä ne on strossa, mutta kaikilla konttoreilla ei oo vanhimpia.
|
#6
|
|||
|
|||
![]()
Juu tuli fordin ranger jenkkimalli haettua, on tosiaan alla hyvät fedima 31"/10,5/15 oli ent omistaja kysellyt itse konttorilta ennen ostoa ja olivat suoraan luvanneet nuo kumit alle. Nyt olis tarkoitus ihan mormikatsastuksessa yrittää laillistaa ne, outo juttu oli rekisteriotteen 215/75/15 alkup rengaskoko liekkö se vaikuttaa tuohon leveyteen?.
|
#7
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
Tuo 215/75-15 on muuten 27.7" korkea, jos sitä suurempaa ei ole autoon saanut, niin tuo 31" jää haaveeksi pelkällä muutoskatsastuksella. |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Myydään Uusia ja käytettyjä 14.00R20 renkaita | sisua45 | O/M/V Renkaat ja vanteet | 26 | 10.09.2024 11:57 |
Renkaita | La tuskaa | Tekniikka & Jutustelu | 9 | 06.08.2008 18:15 |
Renkaita | O/M/V Renkaat ja vanteet | 1 | 04.06.2006 17:20 | |
UAZ RENKAITA 10€kpl | sakari65 | O/M/V Muut | 0 | 26.10.2005 10:56 |
M: RENKAITA YM.!!! | O/M/V Muut | 2 | 07.04.2005 20:06 |