Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #6  
Vanha 18.12.2008, 06:52
HiluxMan:n Avatar
HiluxMan HiluxMan ei ole kirjautuneena
Konkari+++
 
Rekisteröitynyt: 13.08.03
Sijainti: Petäjävesi, Finland.
Viestit: 926
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja SuurSyömäri Näytä viesti
Mitäs ton esim. keraamisella pinnalla oleva putkisto tuli kustantamaan tänne meitille? En oo meinaan mitään roinaa tilannu yybermuualta koskaan. Dollareissa noi hinnat on ihan kohtuulliset mutta usein tänne tullessaan on hinta jotenkin karannut jo lapasesta. Esim. Pari vuotta sitten oltiin tilailemassa välityssatsia Cros4WD:n kautta hiluxiin. Tarjous hinta jenkeissä oli joku 400 dollaria.... tänne saatuna olisi maksanut yli tonnin euroissa.... Kun taas tilattiin yx adapteri joka makso jenkeissä sen 500dollaria ja tänne saatuna 700... Eli mistähän hatusta ton hinnan saisi laskettua oikeasti?

Nii... ja ankarasti oon kuuklettanut tota tehohyötyä noista vapaastihengittävistä osista kuten ilmanputsari ja peltisarja... Mikä on OIKEASTI mitattu tehohyöty mitä niillä saavutetaan. Vai paraneeko vain alavääntö?
Keraamisen tilasin jostain itärannikon firmasta, oli halvempi ja helpompi tilata kuin suoraan Downeyltä. Hintaa en tähän hätään muista, mutta jossain on dokut varmaan tallessa.

Tehohyödyistä en tiedä mutta selvä perstuntuma kertoi voiman osuvan käyttöalueelle peltisarjamuutoksen jälkeen.

Ja Downeyn ja NWOR sarjat ovat selkeästi erilaiset, kolme putkea yhtyy eri kohdassa. NWOR taitaa tulla erillisenä pidemmälle. Putken halkaisijasta en mene sanomaan, pitäisi mitata, mutta eikös sekin vaikuta lopputulokseen.
__________________
__________________________________________________ __________________________________________________ ________
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
renkaat+vanteet Ulkomailta Rekisteröimätön Tekniikka & Jutustelu 11 18.11.2013 20:20
Traileri ulkomailta Holle Chit-Chat 3 25.09.2008 17:04
Varaosia ulkomailta Tekniikka & Jutustelu 0 26.05.2006 07:41
M:4Runnerin osia O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 6 19.03.2006 18:27
Lahjoitetaan 4Runnerin osia RangePisteMies O/M/V Muut 5 20.10.2005 20:25


Sivu luotu: 19:53 (GMT +2).