Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Maasturiprojektit
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Maasturiprojektit Osio on tarkoitettu etenkin pidempiaikaisten projektien seuraamiseen. Tämä on oikea paikka oman auton esittelyyn.

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #29  
Vanha 08.12.2008, 23:57
mikjus:n Avatar
mikjus mikjus ei ole kirjautuneena
Moderator
 
Rekisteröitynyt: 10.01.03
Sijainti: Lahti, Finland.
Viestit: 5.965
Perusasetus

Pikku päivityksiä. Maski silvottu. Verkko pitää nyt kiinnittää maskiin niin et se lähtee sen mukana irti ja jotenkin tota on vahvistettava kun alaosa on auki.


99% varmuudella vinssin paikka tulee olemaan tämä. Hyvin menee maskin taa.


Pikkasen vaan tulee ulos mutta kun ei saa enään taakseppäin kun siel on poikittaispalkki edessä. Välijäähdytin pitää vaihtaa pienempään ja BTR xenonit tulee aika veemäisen eteen ja ne tulee olemaan ekat mitkä osuu johonkin. Pääseehän niidenkin kestävyys sitten koetukselle.


About hitsausta vaille valmis kiinnitys. Toivottavasti pitää. 6kpl 10mm pultteja kiinnitykseen. Kuinkahan paljon kevennysreikiä tonne pohjaan uskaltaa laittaa. Levy on 8mm paksusta.

Ohjaustanko menee uudelleen suunnitteluun nyt pitäs löytää tohon vakio hj-60 sektorivarren kartioon käyvä pallonivel jossa ei ole tollasta pitkää vartta kuten alkuperäsessä. Navan päässä onkin joku LJn navan pään pallonivel. Täytyykin tutkia millainen LJssä on simpukan päässä. Myös HDJ vastaavien sopivuutta pitää koettaa. Ohjausiskari tulee myös täysin eri paikkaan.


Edestä. Vinssilevyä pitää vielä muotoilla ja keventää. Siihen pitää varmaan jotkut tuet hitsata taakse mitkä estää vääntymistä eteenpäin. Tosin kita on niin alhaalla että liekö edes tarviis kummosia tukia?

Viimeksi muokannut mikjus : 09.12.2008 00:01
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 2 (0 jäsentä and 2 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Myyty BJ-40 Projekti mss O/M/V Ajoneuvot 2 05.06.2016 20:17
Myydään Bj-40 projekti kares O/M/V Ajoneuvot 16 19.03.2014 23:04
Bj 40 projekti _JT_ Maasturiprojektit 277 28.02.2013 22:09
M: TOYOTA BJ-40 projekti tepa78 O/M/V Ajoneuvot 12 15.03.2008 15:47
Bj 40 -76 projekti elhapero Tekniikka & Jutustelu 1 04.03.2008 23:00


Sivu luotu: 10:00 (GMT +2).