![]() |
![]() |
|
Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin. |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
||||
|
||||
![]() Poliisin tyttärenä täytyy sen verran tuota ammattikuntaa puolustaa, että ihmisten asenteissa sitä vikaa usein on... Ja myös nähnyt tuon ammatin varjopuolet! Alalla kuin alalla karsintaa tehdään nykyään entistä rankemmin ja alalle sopimattomat saavat vaihtaa alaa.. Itse en ole henkilökohtaisesti koskaan ymmärtänyt kuka haluaa poliisiksi?? Enemmän tuolla vartiointi puolella niitä ongelmia on kuin poliisissa! Siellä kun on aika paljon niitä poliisikoulun katkerasti reputtaneita... Ihmiset kun tajuasivat, että poliisillekin asiansa voi esittää niin monella eri tavalla..
|
#2
|
||||
|
||||
![]()
niinhän se on jokapaikassa et jos ensimmäiseks haistattaa vitut ni ei taida "palvelu" sit enää tuoksahtaa ruusulle. poliisikouluun harkitsin itekkin hakemista ennenkun tajusin et se homma vaatii vähän enemmän pinnaa mitä iteltä löytyy. pari tuttua poliisimiestä haastattelin samalla kun kuntoa kohottelin ja ne sano heti että mietippä vähän tarkemmin... jatkoin sitten raskaskoneasentajana! nyttemmin kaikkeen vittuuntuneena "työttömänä" sellaisena.
|
#3
|
||||
|
||||
![]()
Ja poliiskoulusta mennään suoraan kortistoon ja poliisikoululaiset tietävät sen jo sinne kouluun mennessään! Tilapäistöitä kyllä tulee sillon kun on jotain suurta valtiollista häppeningiä!
Monet asiakkaat ovat kyllä tietoisia siittä mitä poliisi ei saa tehdä, muttei taasen tiedä mitä poliisi saa tehdä.. ![]() Lainaus:
|
#4
|
||||
|
||||
![]()
näinhän se nykyisin taitaa olla. silloin "pari" vuotta sitten kun harkitsin sitä hommaa, oli vakava puute, tai jotain sinnepäin... oli kaikenlaisia hakupäällä mainoksia ja peeärrää muutenkin et saatais lisää poliisikoululaisia. mut tais olla semmonen "koulutetaan reserviin" operaatio sekin...?!?
![]() |
#5
|
||||
|
||||
![]()
Eiköhän se menny niin, että poliisikoulu mainosti koska poliisin virkoja oli auki, mutta sitten isommat herrat päätti että vaikka paikkoja on auki niin niitä ei oo varaa täyttää.
Mitä ite poliiseja tunnen, niin töissä olevia ku eläkeläisiäki, niin mukavia ne on kaikki. Tuo on totta tässäkin että niin metsä vastaa ku sinne huutaa. |
#6
|
|||
|
|||
![]()
Täsmälleen samaa mieltä. Pitäisi muistaa kunnioittaa toisen työtä ja ammattia, eikä vähätellä kenenkään ammattia, eikä varsinkaan nimitellä halventavilla nimikkeillä. Siivoojankaan työtä ei huomata ennen kuin se on tekemättä. Sama on oman ammattikuntani työn kanssa, kun on poissa, niin silloin se huomataan.
|
#7
|
||||
|
||||
![]()
Ei mitenkään liity minuun paitsi kerran erehdyin sanomaan siivoojaksi... vähän OT
http://www.uta.fi/utain/2005s/16/25982.html tuossa linkki epätietoisille... Poliisi tekee työtään ja niissäkin on persoonia ja kun ns. "väärä" sattuu kohilleen niin johan nappas ja kaikki on päin helevettiä. |
#8
|
||||
|
||||
![]()
toiset on tarkempi kun toiset noista ammattinimikkeistä, kai se on pääasia et ite tietää mitä tekee, kutsukoot sitten maallikot millä nimikkeellä parhaiten osaavat.
![]() |
#9
|
|||
|
|||
![]()
Laitoshuoltaja -nimike on hieman harhaanjohtava, eikä todellakaan kerro siitä, mitä henkilön tehtäviin kuuluu. Itselle tulee ensimmäisenä mieleen, että tehtäväkuvaan kuuluisi laitosten koneiden ja laitteiden kunnossapitäminen ja huoltaminen.
Ei siivoojanimike ole mitenkään huono, koska se kertoo juuri sen mitä henkilö tekee. Siistijästä tulee taas mieleen pintapuolinen siivous, eli keskilattiaa sipaistaan mopilla ja pölyjä ikään kuin pyyhitään pinnoilta. ![]() Jos taas ajatellaan poliisinimikettä. Kertooko se mitä henkilö tekee työkseen? |
#10
|
||||
|
||||
![]()
Poliisi, palomies, juristi... kaikki nuo kertovat jonkin asteisesta korkeammasta tahosta, lainkuuliaistuudesta..
Siivooja, myyjä, siisitijä, hoitoapulainen... kertovat alemman palkkaluokan työntekijästä, vaikka itse asiassa.. Vanhainkodin osastonhoitajan ja venhemman konstaapelin palkat ei kauheesti eroa toisistaan.. poliisin palkassa ei makseta edes vaarallisentyönlisää... Tää maailma on vaan ajettu siihen, että mitä hienommalta kuulostava titteli, sen parempi palkka jne... Ja vitut! Luulis että mä olen Jumala! Olen Yksityisyrittäjä ja voisin olla mikä tahansa yritysjohtaja, toimitusjohtaja, myyntijohtaja.. jne.. mutta käyntikortissa lukee vain Tmi Huitsula! Repikää siittä! Ja mitään en oo ottanut! ![]() |
#11
|
|||
|
|||
![]()
Katos, katos kollega.
![]() Vaikka toisaalta palkka on ihan kohtuullinen, mutta yritykseen kuuluu aika paljon henkilöstöä. Sivukulut ovat aika suuret. Viimeksi muokannut Skorpioni : 28.11.2008 23:53 Perustelu: ään pilkut ja lause lisätty |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Poliisit off-roudaamassa ;-) | raw | Chit-Chat | 4 | 02.05.2008 17:11 |
Poliisit ja sakot | Riku_h | Chit-Chat | 27 | 30.07.2007 19:50 |
Hienoja sidontapisteitä | Tekniikka & Jutustelu | 0 | 13.01.2007 20:01 | |
hienoja veroja | Jari | Chit-Chat | 8 | 28.05.2006 23:08 |
Poliisit rikkoi Jagen | Nerd-O | Chit-Chat | 33 | 22.06.2005 00:12 |