Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #8  
Vanha 24.11.2005, 22:31
Jare:n Avatar
Jare Jare ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 10.01.03
Sijainti: Loppi, Finland.
Viestit: 8.488
Perusasetus

Lainaus:
quote:
onko kaikissa mogeissa etumurikka vasemmalla?
On! Mutta onhan noita akselikuoriakin pätkitty ja muutettu murikka toiselle puolelle. Vetareita vaan joutuu samalla teettään, mutta Karpiola tekee hyviä kestäviä vetareita.

Lainaus:
quote:
mitkä osat on vaikeita löytää?
-Toihan on aikalailla niinku rahasta (siis tosta tosi paljon) ja omasta kysely innokkuudesta kiinni. Mutta esim. jos vetarin nivel on kulunu paskaks, niin ne on aika kalliita ja käytettynä ei välttämättä löydy kans kovin hyviä aihioita....joskus löytyy hyviäkin ja halvalla. Ja toisaalta ei noo oikeastaan hajoo, ku kerralla laittaa kuntoon ja muistaa rasvailla.

-Jotkut portaalien rattaat (mogeissa ku on portaaleissa: eri leveyksiä, eri välityksiä, vino ja suora hampaisi) vaikeita löytää.

-Jarruosat......löytyy ja pystyy kyllä toteuttaan, kunhan näkee hiukka enemmän vaivaa, ku että kattoo motonetin sivuilta ja totee: "Ei niitä oo missään"

-Olkatappi osat......tosin nykyään on pirun hyviä koneistamoja, mitkä pystyy tekeen tarvittaessa lähes mitä vaan.


Lainaus:
quote:
kun mogin kardaani menee putkessa niin vaatiiko muutoksia jo laittaa vaan normi kardaanin vai onko putkella mikä tarkoitus? öljykylpy??? <img src=icon_smile_blush.gif border=0 align=middle>

bollocks to EUrope !!!
Vaatii muutoksia. Pirates4x4 palstalla löytyy muutoksista infoa. Eli akselin päässä ei ole kardaanille laippaa vaan kardaani on booreilla yhdistettynä pinjoniin. Eli joutuu tekeen stefaa ja tukilaakeria ja laippaa, jotta saa siihen sitten normi jordaanin kiinni. Putken tarkoitus on alunperin pyöräntuenta! Akseli kun ei ole kiinni autossa ku just tolla kardaaniputkella ja panhadilla. Niin ja samalla se antaa kardaanille loistavan suojan kiviä ja muita kolhuja vastaan.





<center>---------------------------------------
--Nro 1 in, FORMULA OFF ROAD STANDARD 2005--

www.formula-offroad.fi

</center>



Edited by - Jare on 24/11/2005 22:33:15
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Mitä eroa dl-50 ja dl-51 koneilla? Tekniikka & Jutustelu 1 11.10.2006 10:23
M. Hi-Lux volvon porttaaleilla MYYTY KooPee O/M/V Ajoneuvot 6 17.01.2006 11:23
Mitä eroa? Tekniikka & Jutustelu 1 22.09.2005 08:15
mitä eroa on,. ttapio Tekniikka & Jutustelu 16 23.05.2005 07:32
mitä eroa? Tekniikka & Jutustelu 7 14.05.2004 22:13


Sivu luotu: 17:11 (GMT +2).