Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Chit-Chat
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin.

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #11  
Vanha 31.10.2025, 10:13
Repro:n Avatar
Repro Repro ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 14.10.04
Sijainti: Lappeenranta, Finland.
Viestit: 9.052
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja H&K Näytä viesti
Hajosiko Bridgeportti totaalisesti vai mikä oli syynä vaihtaa tuohon 200XS:ään? Toki hieno moottori tuokin, mutta Bridgeportin äänet on tosi komiat.
Bridgeportin äänet olivat mahtavat, aina pärähti viereisessä laiturissa varashälytin soimaan kun täräytti koneen laskuluiskalla käyntiin.
80-luvun kisamoottorissa bensankulutus oli vain sitä luokkaa että kone jäähtyi melkein pelkästään läpi virtaavalla bensalla. melkein kuin olisi lattiaviemäriin kaatanut.
Nykyinen kone F2 veneestä lähtöisin oleva vm.2013 suoraruiskutteinen kaksitahti niin polttoaineenkulutusero on aivan järkyttävä Bridgeporttiin verrattuna.
Tämmöiselle persaukiselle loppukäyttäjälle sillä on iso merkitys.

200XS sylinteriputket terästä joten ne on vaihdettavissa jos vahinko käy (ja ylipäätään varaosia on saatavilla).
Bridgeportissa oli kovakromipinnoitetut alumiiniputket eikä niitä pystynyt kukaan pinnoittamaan, ilmeisesti V6 lohkosta johtuen. Yksittäisille sylintereille olisi kyllä pinnoittajia löytynyt muttei sylinteriryhmälle.

Kaksi Bridgeporttia tuli putkitettua ja sillekin tekijän löytyminen oli työn ja tuskan takana. Korjauskustannus oli noin tonnin/reikä sisältäen männän, sylinteriputken ja koneistustyöt. Purkaminen ja kasaaminen itsetehtynä.
Yhteensä noita Bridgeport nuppeja tuli omistettua 4 kpl.
__________________
Montenegro Offroad Club#10
Montenegro Racing #4

Viimeksi muokannut Repro : 31.10.2025 15:20
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
veneilijät herätys mettäsika Chit-Chat 9 09.08.2007 17:37


Sivu luotu: 05:19 (GMT +2).