![]() |
|
|
|||||||
| Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin. |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
|||
|
|||
|
Mikä olisi paras (?) tapa tehdä U-käännös kytkettävällä jäykällä nelivedolla, jos oletetaan, että alla pinta kantaa suoraan ajamisen, mutta ei liikaa (jota määrää ei tiedä etukäteen) eestaas hieromista käännettäessä ja vajaaveto ei riitä etenemiseen paikaltaan? Olisiko se hitaalla nelivedolla tarvittavan loivat yksittäiset käännökset (jota määrää ja jyrkkyyttä ei tiedä etukäteen), jolloin U-käännös vaatisi n kpl eestaas ajelua? Vai vauhdissa vaihto vajaavedolle ja käsijarrukäännös? Vaihto jäykistelemättömään nelivetoon? Vai jotain muuta? Ulkoisin apuvälinein tai mieluummin ilman. Tilaa käännökseen on riittävästi tavasta riippumatta.
|
|
#2
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
|
|
#3
|
|||
|
|||
|
Ok, toki sillä edellytyksellä, että linkkuun käännettyjen renkaiden pito riittää ohjaamaan. Jos ei, niin sitten vaikka lumiketjut niihin tai muuta pitoa lisäävää. Niiden puuttuessa joku toinen kani käyttöön hatusta.
|
|
#4
|
||||
|
||||
|
Tällaset on rikki (siis oikarissa) eli en saa mittaamalla selville onko bipolaari vai FET trankut kyseessä,
enkä mistään omista datakirjoista löytäny ko. merkinnällä mitään. Netistäkään ei oikeen mitään varmaa löytynyt, ainakaan vielä....täällähän on elektroniikkamiehiä enempikin, jos joku saattais tunnistaa.
__________________
---------------------------------------- If it works, tear it apart and find out why! https://roverfriends.fi/palsta/ ![]() 3 Amigos-never travel alone |
|
#5
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
|
|
#6
|
||||
|
||||
|
OK, thanks! No tolla löytykin, eli näyttäis normi tehotrankulta,
eikä FET:ltä. Pitää zekata olisko joku sopiva korvaava jos ei just tota löydy.
__________________
---------------------------------------- If it works, tear it apart and find out why! https://roverfriends.fi/palsta/ ![]() 3 Amigos-never travel alone |
|
#7
|
|||
|
|||
|
Kellään käyttökokemusta tämmösestä?
https://www.ikh.fi/fi/hallitunkki-bi...-2ton-tle10420 Ois hyvä kun hiekkapihalla tulee tunkkailtua ja kävinki hypistelemässä tuota paikallisessa mutta jäi vielä kauppaan. Rupes nuo muovipyörät pelottamaan, semmoset ei oo ikinä kestäny missään. Toki muovia on monenlaista ja sitä voi tehä monella tavalla, oisko nuo vähä topakampaa mallia? Laakeroitu ainaki oli. |
![]() |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| Kysy mitä vaan, vastataan kun jaksetaan 2022 | Catrik | Chit-Chat | 106 | 22.01.2023 00:05 |
| Kysy mitä vaan, vastataan kun jaksetaan 2021 | 33SD | Chit-Chat | 280 | 15.01.2022 19:21 |
| Kysy mitä vaan, vastataan ku jaksetaan 2018 | Mika_T | Chit-Chat | 441 | 02.01.2019 14:32 |
| Kysy mitä vaan, vastataan ku jaksetaan 2017 | Nikuzai | Chit-Chat | 680 | 31.12.2017 23:06 |
| Kysy mitä vaan, vastataan ku jaksetaan ! | SuurSyömäri | Chit-Chat | 2358 | 31.08.2012 20:55 |