![]() |
![]() |
|
Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin. |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
||||
|
||||
![]()
Lainaus:
Mukavampi se on jarrullista tien päällä vetää, kun pysähtyy nätimmin. Lainaus:
Faijan 90-l alun peltinen traveller ei tykännyt tonnin kuormista, mutta käytössä edelleen. On vaan pitänyt pultata ja niitata vahvemmin kasaan ja kuulakytkinkin meni soikeaksi. Tää koko ajatus tymäkämmästä kärrystä ja suuremmista ylikuormista tien päällä on kovin kummallinen.
__________________
Liian monta ikuisuusprojektia... |
#2
|
|||
|
|||
![]()
X2
|
#3
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
Jarrullisessa kärryssä ei ole se katsastus joka häiritsee vaan ne jarrut jotka ovat kuitenkin sökönä tasaisin väliajoin koska käyttö ei ole päivittäistä ja kärry on aina ulkona. Selittely on aina selittelyä, nykyistä kärryä muutama kymmenen senttiä pidempi laitos tuplapyörillä toimisi hienosti vallitsevaan kuljetustarpeeseen. Lisäpituus auttaisi esim puutavaran kuljetuksessa, tuo 275 jää just ärsyttävän lyhyeksi pitkän tavaran kanssa. Lisääntynyt pyörä/akselimäärä vähentäisi rasituksia, ellei sitten joku tee kärryjä joissa 750/825 kärryssä on jotku riukuakselit jolloin tilanne ei muutu mihinkään?
__________________
Range Rover P38A, bi-fuel. Bensa/CNG. RRC 3,9SE -90. Valkoinen. Jaguar S-Type 3.0 Sport -01, RHD, Lontoossa Rover P6 3500efi -72, "pikkuauto" Jaguar XJ-S V12, series II -89, "kisu" Range Rover P38A -95, purkuraato Volvo C303, muutti pois. |
#4
|
|||
|
|||
![]()
Eipä noiden jarrujen kanssa paljon tarvitse painia. Anssemssin trailereista olen pariin otteeseen säätänyt jarrut 200 tkm matkalle. 4 eri kärryä kyseessä ja kuormaa vedetty ihan oikeasti.
Muulin venetrailerista ruostui kerran jarrut kiinni ihan omaa tyhmyyttä, ei ehtinyt kaikki vesi lähteä 300 m matkalla ja kärry kuukausitolkulla pihalla. Turhaa viisastelua varmaan, mutta mielestäni järkevintä on hommata suurin kärry mille tuntuu olevan tarvetta. Ei niitä ole aina pakko täyteen lastata. Halvempaa on maksaa yhden kärryn maksuja kuin kuuden. Ja vähemmän vie tilaa. Jos nyt perustella pitää. Mutta - makuasioita. |
#5
|
||||
|
||||
![]()
Itse haluaisin myös tuollaisen isomman jarrullisen kaksiakselisen vajaan kolmetonnisen. Lähinnä juuri puiden ajoon kotitilalta. Tuo nykyinen on Respo on loistava mökkiralliin ja yhden kelkan/mönkkärin/ajettavan ruohonleikkurin ja metsätyötarvikkeiden kuljetukseen. Ei tarvitse kaikkea koettaa autoon pakata kun ajoa on paljon - kärry on perässä kuitenkin joka viikonloppu. Mönkkäriin ei saa kyllä kärryä samalla mukaan, mikä on harmi. Kevyet ylikuormat menee, mutta en minäkään satoja kiloja tuohon liikaa lastaile. Jousituksen pitää toimia. Kotitilalta pitäisi hinailla kopiton Ford 4000 kotiin (160km) ja siihen hommaan pitää vuokrata kunnon kuljetustraileri. Tämä olisi se isoin tarve omalle kärrylle, mutta pelkästään tämän yksittäisen vetotarpeen takia en investoi 3500kg kärriin - ei kestä perse.
Kaksiakselinen kärry on hyvä - entinen vanha kärry oli sellainen, kunnes hyppäsi motarin rampilla koukusta - mutta se on jäykkä käännellä käsin, jos tarvitsee sellaista tehdä esim. tilojen ahtauden takia. Tuossa omassa Respossa nokkapyörän kiinnitys on perseestä. Keulapainoisella kuormalla käisin työntäessä pyörä voi taittua alle. Se on ainoa huono puoli johon olen toistaiseksi puolentoista vuoden yhteiselon aikana törmännyt tuon kuorman painorajoitteen lisäksi.
__________________
-TimoV Range Rover Sport 2.7d SE, 2007 BMW 520xda, 2016 Mercedes-Benz ML55AMG, 2002 Linhai 500 IRS, T3 2016 Range Rover 2.5dse 1998(ex) Range Rover 3.9EFI Vogue 1990, Ardennes green (ex) Range Rover 3.5EFI Vogue 1986, Cypress green (ex) Viimeksi muokannut TimoV : 10.07.2023 06:32 |
#6
|
||||
|
||||
![]()
Oma kärry seisoo ulkona ja käyttö vähäistä, mut jarruihin ei oo katsastusta varten tarvinnut vielä 12v aikana koskea
__________________
Liian monta ikuisuusprojektia... |
#7
|
|||
|
|||
![]() Lainaus:
__________________
Jukka |
#8
|
|||
|
|||
![]()
Miten porukalla noi jarrulliset muka menee aina leimasta läpi ihan ilman mitään huoltoja? Yksikään asuntovaunu ei ole mennyt ilman jarruhuoltoa ja niitä sentään tulee aika paljon vedettyä varsinkin kesäisin. Talven ne sitten seisoo toki. Broidilla on traileri, joka pitää jokaiseen leimaa katsoa ne jarrut kuntoon. Aina jäänyt juurikin jarruista kiinni. Kaverin trailerissa täsmälleen sama ongelma. Aina on jarrujen kanssa taistelua leimalla.
Itse viimeksi vaunun kanssa totesin, että vien sen ensin huoltoon jarrujen säätöön ja vasta sitten leimalle niin ei ollut ongelmaa. Eikä tuo säätö maksanut kuin 60e ja säästi uusinta katsastuksen hinnan. Ja sit taas kun itse noita jarruja alkaa sääteleen niin voi hemmetti kun se menee aina jotenkin perseelleen. Ne kärryjen jarrut toimii jotenkin niin erilailla, ettei ainakaan itse onnistu ikinä siinä säätämisessä. Ja se ongelma yleensä tulee siinä, että ne menee jarrutettaessa lukkoon tai kun peruuttaa niin jarrut menee päälle. Itse todennut, että toi 60e huollolle rahaa siitä, että ne katsoo ne kuntoon ei ole kovin paha. Eipä tule vitutusta. |
#9
|
|||
|
|||
![]()
En minä tiedä miksi se Saris on ollut niin vähävaivainen jarruistaan... ...ehkä se odottaa sopivaa tilaisuutta ja kiireisempää katsastusaika alkaakseen joskus vi*uilemaan kunnolla
![]() Vetopään säännöllinen huolto (voitelu) ja ehjät jarruvaijerit vähentävät ongelmia. Jarrujen säätäminen siinä on ollut helppo homma. Kesä-/talvirenkaita vaihtaessa hoituu tarvittaessa säätökin samalla. Hi-Liftillä sivu kerrallaan ylös, 17 mm avaimella jarrukilven takaa säätää jarrun ensin kiinni ja sitten peruuttaa säätöä auki päin 1/3-1/2 kierroksen verran. Hieman saa säädön jälkeen kahinaa jarrusta kuulua, mutta ei saa varsinaisesti vastustaa pyörän eteenpäin pyörittämistä. Sama säätö kaikkiin neljään jarruun, niin päälle vedetyn seisontajarrun kahvan varsi pitäisi jäädä vähän etukenoon asentoon, eli ettei jöpötä ihan pystyssä.
__________________
Jukka |
#10
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
Ehkä se sit on vaan ehjät vaijerit ja sopivan vähän vetoa, niin ettei kengät kulu, muttei mikään jumiudukaan.
__________________
Liian monta ikuisuusprojektia... |
#11
|
||||
|
||||
![]()
Ha haa, eipä tarvitse vaijereita murehtia.
Riitti vaan että vaihtoi kolme metriä jarruputkea, hoonasi kaikki sylinterit ja putsasi männät, sorvasi uuden osan mitä mistään ei voi ostaa, ilmasi jarrut aina kun järjestelmä ei vuotanut, sääti, sääti ja vielä pari kertaa sääti kenkiä. Ja niin vaan tuli leima että pätkähti, toisella näyttö kerralla.
__________________
Size does matter, Sisu A-45 projekti
Sisu-harrastajien palsta, SISUA.net Myydään: Pajeron osia, Uusia ja käytettyjä maastokuorma-auton renkaita, 50-80 luvun euro ja japsi henkilöautojen osia, sekä perseestä perämoottoriin! |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Dollysta kysymystä | La tuskaa | Tekniikka & Jutustelu | 108 | 18.05.2020 18:16 |
Ilmastointilaitteesta kysymystä | hiluvitkutin | Chit-Chat | 12 | 19.08.2018 22:37 |
syylarista kysymystä | hitoy | Tekniikka & Jutustelu | 5 | 25.05.2015 10:05 |
pakosarja kysymystä. | oojiikoo | Tekniikka & Jutustelu | 3 | 15.01.2009 13:34 |
Kysymystä pukkaa... | Tekniikka & Jutustelu | 15 | 16.07.2004 10:12 |