Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #10  
Vanha 14.02.2022, 08:52
mikjus:n Avatar
mikjus mikjus ei ole kirjautuneena
Moderator
 
Rekisteröitynyt: 10.01.03
Sijainti: Lahti, Finland.
Viestit: 5.965
Perusasetus

Minulla on kanssa vihreät nesteet jäähdyttimessä ja ATF on varmasti ainoa punainen neste. Kylkiputki tuli vasta pari kuukautta sitten ja se on renkaiden lisäksi ainoa muuttunut tekijä autossa. Salaliittoteoriohin voidaan lisätä että 5G on tullut kylälle kaksi kuukautta sitten

BJ:ssä on melko samanlainen kylkiputki enkä siinä ole tätä ilmiötä huomannut. Lisäksi punainen väri ei ilmene jatkuvasti vaan vain tietyissä tilanteissa. Ensimmäinen oli kun jumitin auton pellolle. Sudittaessa oikea takarengas jätti huomattavan määrän punaista hankeen. Takarenkaan syrjäyttämä lumi oli selvästi punertavaa mutta vain paikassa jossa sudittelin paikallaan. Toinen tapaus oli kun pysähdyin talon eteen purkamaan kauppakasseja autosta. Kävi ehkä hetken tyhjäkäyntiä kunnes sammutin, jäljet huomasin vasta kun ajoin auton pois. Muualla pihassa ei ole jälkiä. Tukisi ehkä teoriaa että pakoputki on pössyttänyt renkaaseen ja kun ajoin pois, renkaan kohta tietty kohta osui maahan ja jätti värin.

Mielessä kävi että tulisiko pakokaasun mukana jotain öljyä tai nestettä, mikään niistä ei vain suoraan ole punaisen väristä ja jos näin olisi niin varmaan jälkiä olisi enemmän.

Lassen mainitsema levä kävi myös mielessä. Olen joskus katsonut dokkarin siitä. Jäätiköillä aiheuttaa nopeampaa sulamista kun punainen väri nappaa auringon lämpöä erilailla kuin puhdas lumi.

Viimeksi muokannut mikjus : 14.02.2022 08:55
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
33x12.50R15 rengas-vanne-yhdistelmä tosi talveen ja syvään lumeen ? dragonxi Tekniikka & Jutustelu 24 10.12.2021 22:50
Vihreää vai punaista jäähdytysnestettä ? Porvoon Hilma Tekniikka & Jutustelu 27 03.12.2012 17:08
Mitkä renkaat lumeen? patu Tekniikka & Jutustelu 22 28.02.2012 21:17
Syvään lumeen parhaat? Jull Tekniikka & Jutustelu 17 26.09.2005 17:25
Väriä bj45lava Tekniikka & Jutustelu 31 14.12.2003 01:03


Sivu luotu: 14:03 (GMT +2).