![]() |
![]() |
|
Maasturiprojektit Osio on tarkoitettu etenkin pidempiaikaisten projektien seuraamiseen. Tämä on oikea paikka oman auton esittelyyn. |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
||||
|
||||
![]()
Lainaus:
![]()
__________________
Jeep ISORY |
#2
|
||||
|
||||
![]() ![]()
__________________
RRC -87 |
#3
|
||||
|
||||
![]()
Jeeppiä käyty välillä kokeilemassa ja joka kerta etuakselilla joku antautuu,mahtavaa. Alkaa olla suht rutiinia tuo vetoakselin ja nivelen vaihto.
![]() Joku viikko sitten sisuunnuin ja hommasin ihan 4340 chromo palikat tuohon murheenkryyniin mikä myös dana 30 nimellä tunnetaan. 3h se kesti ennenku antautui,ristikko poikki ja tietysti se löi vetoakselin päästä ristikonkorvan mutkille. ![]()
__________________
RRC -87 Viimeksi muokannut JNaukki : 03.05.2022 00:27 Perustelu: Kirotusvirheitä |
#4
|
||||
|
||||
![]()
Hyvä juttu että huoltaminen sujuu nopeasti, mutta onhan tuo vähän ikävää jos joka kerralla menee rikki. Ja vähän erikoistakin se on... Eikös esim. XJ:ssä ole samat kääntyvät osat? Nuo tuntuvat kestävän monella ihan kohtuullisen hyvin.
|
#5
|
||||
|
||||
![]()
Onko kaasujalka erityisen painava ja säälimätön sekä onko koko auton paino etuakselilla silloin kuin etuakselilta jotain hajoaa?
![]() Nimim. yhden naputtavan murroksen ylämäkeen pakittamalla hajottanut vuonna 2004 viimeksi ![]() |
#6
|
||||
|
||||
![]()
pääsisikö kääntymään enemmän kuin nivel kestää? ohjauksen topparit on vaan etupuolella akselia niin ainoa rajoittava toiseen suuntaan on ohjaustankojen kautta niin kyllä ne ohjauksen tangot antaa periksi kääntyä yli sallitun kulman kun on renkaat linkussa.
Vakio vetareita tullu kyllä muutamat vaihdeltua mutta yllättävän hyvin nekin kestää ilman lukkoa ja järkevällä käytöllä.. esim..https://forums.offipalsta.com/pictur...ctureid=155343 Kaverin autossa kestänyt hyvin vastaavalla lukolla ja cromovetareilla etupää XJ:ssä |
#7
|
||||
|
||||
![]()
Mielestäni olen jopa koettanut varoa kaasunkäyttöä että pysyisi ehjänä,tämä viimeisin särkyminen esimerkiksi tapahtui renkaat suorassa ojan ylityksessä,Yksi nivel meni kun yritin rengasta kannon päälle jne.jne. tuntuu särkyvän vähän missä sattuu.varmaan nuo tarvikeosat mitä olen käyttänyt ovat heikkolaatuisia,ja nyt noilla chromoilla tuo ristikko mikä antautui oli joku oudon merkkinen,toisella puolella on spicer ja nyt tilasin spicerin tuohonkin. Renkaatkaan ei ole kun 33" . Pitääpä tutkia tuota ylikääntymistä.
__________________
RRC -87 |
#8
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
Tikkua katkesi omastakin ZJ:stä kun oli edessä lukko ja 33" renkaat
__________________
Jeep ISORY |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Myydään Jeeppi | golffari | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 7 | 24.03.2011 21:36 |
iso jeeppi | MOGGI | Linkit | 2 | 11.04.2010 00:00 |
V-8 Jeeppi | lepoantti | Tekniikka & Jutustelu | 6 | 02.09.2005 15:04 |
M:JEEPPI | tapsa4x4 | Chit-Chat | 7 | 07.06.2005 21:12 |
m: Jeeppi | cj5 | O/M/V Muut | 0 | 19.01.2003 12:07 |