![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
|||
|
|||
![]()
Lainaus:
|
#2
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
Rasvauksen jälkeen ei toistaiseksi ole pöllytelly
__________________
__________________________ "Ne piirtää jol on liituuu!" |
#3
|
|||
|
|||
![]()
12ht välillä ”säikähtää” ja sammuu. Sen voi tehdä vaikka pikkusen kaasua lipsauttamalla. No kone sammuu ja kun kääntää avaimesta niin saattaa lähteä käyntiin tyhjäkäynnille mutta sammuu heti. Mustaa savua tulee putken täydeltä ja on kitkerää ku mikä ja ei ota kierroksia. Seuraavaksi startti ei jaksa kunnolla pyörittää ja mieleen tulee että onko pumppu jotenkin aikaisella. Mikähän tuolle aina oikeen tulee?
|
#4
|
||||
|
||||
![]()
Voisko vika olla siina alipainesammutusjarjestelman solenoidissa, oma hj joskus teki samaa, niin siella oli vika, paasti ilmaa lavitse niin sulki sammutuslapan joskus kokonaan joskus osittain. ja kun yritti startata niin savua tuli ihan pirusti.
|
#5
|
|||
|
|||
![]()
Siis se jumittaa tai vuotaa. Itseasiassa kuulostas jotenkin järkevältä että lähtee hetkeksi käyntiin ja kun laturi saa alipainetta aikaiseksi niin sammuu.
|
#6
|
||||
|
||||
![]()
ota siina sammutuslappakotelon vieressa olevasta alipainekellosta letku irti niin se ei operoi sammutuslappaa enaa ja kokeile auttaako.
|
#7
|
|||
|
|||
![]() Malttia.... Minkä ikäinen HJ 60/61?Lainaus:
Lainaus:
Jos otat tuon "ugly_hj" mainitseman sammutus läpän alipainekellon letkun irti, niin et saa konetta sammuman avaimesta, ja en muista varmaa, oliko HJ-61 12h-t:ssä mitään "älyä"esim. BJ-40 EDIC - kaltaista öljynpaineen valvontaa? -> jos otat tuon letkun irti, niin ennen käynnistystä käsijarru päälle, neliveto päälle, napalukot kiinni ja ison puolen 5-vaihde päälle. Ja starttaus kytkin pohjassa, ja jos meinaa "ryynnätä" siis kierrokset nousee korkealle, niin heti seisomaan jarrupolkimelle ja kytkin ylös "valon nopeudella". Ja tuo savu tyhjäkäynnillä: onko se todella sysi mustaa? vai tumman sinistä? Jos savu haisee kitkerälle, niin veikkaisin, että on myös sinistä, siis että on sylinterissä palolämpö niin pieni, ettei polta kaikkea ylimäärä dieseliä noeksi? Jos on laitettu hj-60:iin 12h-t, ja sammutusläpän ohjaus on otettu hj-60?edicin? kautta, ja kone on niin väljä tms. että öljynpaineet on niin pienet, että tuo edic sammutta koneen? Siis 2H- moottorissa on semmoinen "pieni tuulilasin pyyhkimen moottori" jota käytetään "aivolaatikolla" , jonka ohjaamana tuo moottori siirtää syöttöpumpun päällä olevaa vipua kolmeen eri asentoon; Aina? startatessa vedetään pakkosyöttö päälle (ainakin bj-4x, ja vanhimmat 2H hj-60:ssä) Keskellä on ns. käyntiasento (siis syötön määrää säädetään "kaasuläpän" ylä- ja alapuolen paine-eron mukaan, siis alipaineella) Toisessa laidassa on sammutus. Ja tuo öljynpaine anturi on virtalukon lisäksi ainut(onhan?), joka vaikuttaa tuohon "moottorin-" sammutusasentoon; siis jos öljynpaineet on alle (esim. 0,4 kg/cm2) niin Edic sammutta tuolla "moottorilla" 2H koneen. Jos tuo HJ-60:n 2H koneen "vinkkarinmoottori" poistetaan, ja laitetaan suoraan tuo "käy" johto HJ-61 12H-t:n alipainesammutusläpälle, niin virta-avain "käy asennossa-", ja kun öljynpaine on liian pieni, niin edic "sammuttaa", mutta jos ei ole alipainetta, millä sammuttaa, niin ei sammu? Tarkista alipaineen riittävyys, ja öljynpaine.... |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Discovery topic | Heguli | Chit-Chat | 266 | 21.08.2025 08:39 |
Huutonet Topic | psychobilly | Linkit | 15 | 03.03.2016 22:38 |
Syntymäpäiväonnittelu -topic | Skorpioni | Chit-Chat | 116 | 02.03.2014 18:32 |
Flippikeula topic | Repro | Tekniikka & Jutustelu | 14 | 03.12.2007 21:37 |