Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Chit-Chat
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin.

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 17.06.2019, 23:43
Säätäjä_setä:n Avatar
Säätäjä_setä Säätäjä_setä ei ole kirjautuneena
Konkari++
 
Rekisteröitynyt: 07.12.08
Sijainti: Espoo
Viestit: 741
Perusasetus

Nykyisessä käyttöautossa vain 2m antenni. Ei tullu ostaessa kysyttyä onko peltikatto. Ei ollu eli ei ole antennia HF bandeille. Espoosta satunnaisesti äänessä kaikilla bandeilla. Lapin mökillä aina asema pystyssä kun siellä ollaan.

Muuten harrastus enempi rakentelulaidalla.
http://www.jumaradio.com/juma/
http://www.sdr-cube.com/

73 OH2NLT

Liitetiedostot
Click image for larger version

Name:	Lokka-asema.jpg‎
Views:	474
Size:	116,0 Kt
ID:	91481  
Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 18.06.2019, 20:15
alticity:n Avatar
alticity alticity ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen
 
Rekisteröitynyt: 17.09.08
Sijainti: suomussalmi
Viestit: 120
Perusasetus

Juu oli rigi mukana laatokan kierrolla ja taisin neljänä päivänä heittää langan puuhun. Hyvin kulki kuso kumpaankin suuntaan. Riginä Kenwood TS-480 ja antennina päästäsyötetty 6 bandin itse tehty lanka.
QTH KP01SD / KP45IH

OH8JP
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 18.07.2019, 06:54
iffe iffe ei ole kirjautuneena
Jäsen
 
Rekisteröitynyt: 05.06.19
Sijainti: Utsjoki
Viestit: 33
Perusasetus

Nyt on sitten Utsjoellakin tunturin laella igate Eli eikun APRS vehkeet kiekumaan kun täälläpäite liikutte.

https://aprs.fi/info/a/OH2FXD-10
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 24.09.2019, 19:34
iffe iffe ei ole kirjautuneena
Jäsen
 
Rekisteröitynyt: 05.06.19
Sijainti: Utsjoki
Viestit: 33
Perusasetus



Nyt alkaa olemaan radioroippeetki ja antennit kohdillaan Lähden torstaina ajelemaan etelään päin reissulle, saa tulla moikkailemaan jos tunnistaa liikenteessä.


73 de iffe
Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 25.09.2019, 09:43
jli jli ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+++
 
Rekisteröitynyt: 23.09.19
Sijainti: Keski-Suomi
Viestit: 468
Perusasetus

En ole radioamatööri, mutta neuvoa tarvitsisin auton radiopuhelimen suhteen, kun sellainen on autoon asennettu.

Mikä tuo on ja minne sillä voi soittaa? Laa-neidille? Laite lähtee käyntiin, mutta onko hyvä idea testailla sitä, eli onko tuossa jotain viranomaistaajuuksia joilla ei saisi turhia soitella, tai onko laitteen käyttö muuten rajoitettua tai luvanvaraista?

Vastaa lainaten
  #6  
Vanha 25.09.2019, 10:27
Lerssinen:n Avatar
Lerssinen Lerssinen ei ole kirjautuneena
Veteraani++
 
Rekisteröitynyt: 21.03.11
Sijainti: Oulainen
Viestit: 1.913
Perusasetus

Tuo on arppi eli AutoRadioPuhelin.. Pitäisi ottaa yhteys keskukseen joka sitten yhdistää puhelusi haluamaasi numeroon mutta keskusneidit lopetti toimintansa joskus 80 luvun loppupuolella..

Lainaus:
ARP toimi 150 MHz:n taajuusalueella. Sille varattu 147,900–154,875 MHz:n taajuusalue oli jaettu 80:een kapeakaistaista FM-modulaatiota käyttävään kanavaan 25 kHz:n kanavajaolla kanavanumeroinnilla 00–99. Dupleksierotus oli 5 MHz tukiaseman lähettäessä alemmalla taajuudella. 00-kanava oli järjestelmän kutsukanava, jolla päätelaitteille lähetettiin CCIR-selektiivikutsuilla tieto tulevasta puhelusta. Kaikki 10-alkuiset kanavat olivat ns. valtakunnallisia puhekanavia. Tukiasemassa sattoi olla jopa 8 paikallista puhekanavaa vähentämässä paikallisen valtakunnallisen puhekanavan ruuhkautumista.
Laitteesi on nyt siis 150 megan alueella toimia VHF radio, on lähellä : https://www.traficom.fi/fi/viestinta...skayttokanavat

Sieltä tuskin kukaan vastaa vaikka huutelet

Viimeksi muokannut Lerssinen : 25.09.2019 10:30
Vastaa lainaten
  #7  
Vanha 25.09.2019, 10:58
jli jli ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+++
 
Rekisteröitynyt: 23.09.19
Sijainti: Keski-Suomi
Viestit: 468
Perusasetus

Ok, kiitokset! Eli tuskin sillä kukaan mitään pahaa saa aikaan. On tuo nyt kuitenkin niin jäätävän tyylikäs laite, että pitää pyyhkiä pölyt ja jättää paikoilleen.
Vastaa lainaten
  #8  
Vanha 14.10.2019, 21:16
Rompe1:n Avatar
Rompe1 Rompe1 ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 04.12.08
Sijainti: Metsämaa
Viestit: 5.006
Lightbulb

Ettei olis vaan vanha PETO-verkon (160MHz) VHF-radio?
Näyttäis olleen auton yksikkötunnus S12...


Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja jli Näytä viesti
En ole radioamatööri, mutta neuvoa tarvitsisin auton radiopuhelimen suhteen, kun sellainen on autoon asennettu.

Mikä tuo on ja minne sillä voi soittaa? Laa-neidille? Laite lähtee käyntiin, mutta onko hyvä idea testailla sitä, eli onko tuossa jotain viranomaistaajuuksia joilla ei saisi turhia soitella, tai onko laitteen käyttö muuten rajoitettua tai luvanvaraista?

__________________
Kolmas elämä menossa, ja vauhti vaan kiihtyy
" Si vis pacem, para bellum..."
Rahalla saa, ja maasturilla pääsee...
Kaikki mikä tulee idästä, otetaan vastaan tasajyvän kanssa...!!!
Mitäs tähän sanois Honda-mies???
Mulla on Mese, ja se viihtyy talven tallissa
Jokivarren VPK
www.facebook.com/junnupaloautot
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit


Sivu luotu: 01:45 (GMT +2).