![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
||||
|
||||
![]()
Lainaus:
|
#2
|
||||
|
||||
![]()
Nappulakumin harjalle kuluminen on sinänsä ominaisuus, ei vika. Se, kuinka suuresti tuota tapahtuu, riippuu kumiseoksen jäykkyydestä, nappulan korkaudesta suhteessa pituuteen yms.
Ajeltaessa karkeilla renkailla paljon takavedolla asfaltilla, takarenkaiden nappulat myötäävät enemmän tai vähemmän aina kiihdytettäessä/vedätettäessä, ja kuluvat siis enemmän sieltä "vetoreunasta". Jarrutuksiin takarengas osallistuu vähemmän kuin etunen, ja varsinkin ajotyylin ollessa rauhallinen ja ennakoiva, jarrusuuntaan ei harjalle kulumista juurikaan tapahdu. Monessa M/T renkaassahan keskinappulat on melkolailla pitkittäin tai ainakin viistosti pitkänmuotoiset, BfG:n KM2 taas ei. Varmaan ne lamelloinnit vaikuttaa sitte siihen, miten se nappula käyttäytyy antaessaan vähä periksi. Viimeksi muokannut HJ60 : 27.04.2019 13:42 |
#3
|
|||
|
|||
![]() Lainaus:
Voipiko siinä tapauksessa puolelta toiselle vaihdolla olla vaikutusta etupyörien tasaisempaan kulumiseen? |
#4
|
||||
|
||||
![]()
Voi toki. Muttei tähän harjalle kulumiseen, joka on pyörimissuuntariippuvaista.
|
#5
|
||||
|
||||
![]()
Ulkolaidat kait tuppaa kulua autossa kuin autossa jos vetää mutkat keketyyliin? jos tekee vähä vannetöitä niin saa vaihettua ulko ja sisäkanttien paikat.
__________________
"Niin metsä vastaa, kuin sitä kynnetään". K.Viikate ”Mielummin ajan mutarenkailla talvella kuin talvirenkailla mudassa”. Veijon-Esso |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
renkaan kuluminen epätasaisesti | hojo85 | Tekniikka & Jutustelu | 42 | 19.01.2021 13:40 |
Renkaiden kuluminen | jomppe86 | Tekniikka & Jutustelu | 23 | 08.07.2017 02:52 |
Renkaan kuluminen? Jatkuuko vai ei? | kokkolanpoika | Tekniikka & Jutustelu | 25 | 20.08.2013 23:46 |
4WD kuluminen? | p3ku | Tekniikka & Jutustelu | 26 | 19.12.2005 13:31 |
Ristikon kuluminen 0-kulmassa? | LaaLaa | Tekniikka & Jutustelu | 3 | 10.01.2005 18:01 |