![]() |
|
|
|||||||
| Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
|||
|
|||
|
2500 ruplaa (Noin 33e) mukavan miehen kaupassa svetogorskista. Swr 1.2. Halpa ja hyvä mangeettiantenni.
Viimeksi muokannut Patu925 : 09.03.2019 22:28 Perustelu: Typoja pois ja eurohinta lisää |
|
#2
|
||||
|
||||
|
Jos sirion tonniseen päädyt niin varapiiskan saa vastikkeetta sveton aseman naapurista.
Ja kyllä, vahvasuositus. |
|
#3
|
||||
|
||||
|
Kuinka joustava tuollainen Sirio 5000 on? Jos asennan antennin tuohon jerry-kannujen taakse niin taipuuko piiska nätisti kun auton ajaa vaikka poikittain olevan puun ali kannuja hipoen? Antennin kaataminen on tietysti vaihtoehto silloin kun sen muista tehdä.
|
|
#4
|
||||
|
||||
|
Miusta aika jäykkä antenni, mutta jalan voi jättää vähän löysälle. Jolloin antaa vähän armoa. "Patu" voi varmistella varmaan aiheen. Itellä oli aikoinaan firestik 120 tiellä, maastossa joku 60cm tökö ja leirissä "puluntappaja". Noilla kyllä pärjäs. Mutta jos yksi pitäs valita olisi se toi tonninen sirio.
Toi Venäjän mankkujalka lähti minulta pikku pompussa ja pyöri renkaan ympäri ennen kuin huomasin. Hintaansa nähden hyvä, mutta suursuon avantouinti session jälkeen olisi toivonut toimivia la yhteyksiä.. Mutta nämä on mielipiteitä, kestävä jalka ja vara aneetti on se millä ite lähtisin. Lisäksi käsikapula. |
|
#5
|
||||
|
||||
|
Mulla sirio 3000. Tyytyväinen oon ollu.
Hiluxin konepellissä, siitä sen metässä hyvin näkee. Toiseen suuntaanhan se jalka ei sitte anna periksi. Jos vaikka pakkia tarttee ja sopivasti oksa vääntää. Onhan se katto vähän arka paikka. |
|
#6
|
|||
|
|||
|
Sirio 5000 on hyvä antenni wannabee maantie offarille mutta metsässä se särkyy. No 50cm jalan yläpuolelta kun taivuttaa nii ehkä pääsee jo puun ali ilman et jalka tai 'käsiranaatti' särkyy. Siksi ehdotin tuota alajousella olevaa mallia. Mut käytön mukaan pankee antenni. Mikään ei oo idioottivarma.
|
|
#7
|
||||
|
||||
|
Mulla on sirio turbo 3000 suzukin katolla ja muutaman venäjän reissun ja kotimaan kurvailun on kestänyt hyvin. Peruuttaen sen voi saada poikki mut taaksepäin se kaatuu kyllä puihin osuessaan, niin tiukkaan sitä ei kyllä saa kiristettyä etteikö kääntyisi nivelestä. Kopioin Tollukalta vielä vetojousen siihen, niin vähän löysällä jättäen se ponkaisee itse pystyyn eikä jää kumolleen. Suosittelen. Aluksi se oli mulla tuulilasin edessä oikeassa reunassa, mutta siinä swr:t oli melko huonot. Nyt katolla suht hyvät.
|
|
#8
|
|||
|
|||
|
Lainaus:
Viimekesän/syksyn reissuissa ni vesisateessa swr meni niin poskelleen että radion suojaus meni päälle> yhteys ei pelannu. Vissiin liian vauras radio tonne metsään. Tai pitäs parantaa vesitiiveyttä kasaamalla tuo kelaosa liiman kanssa. https://www.prepostt.com/tuotteet.html?id=5/399018 Sitten oli tuommoinen yläkelallinen nykyään katolla. Sen verran tehdaskuntosesta viritetty eli mustaa nittoa extrakerros kelan päälle. Toimii ja pelaa. Hyvin. Havainnevideo eräästä reissusta https://www.youtube.com/watch?v=cdr7...ature=youtu.be Tollasessa pehkossa jos joutuu pakki-ykkönen leikkiin niin siinä putoo kaikki heikosti kiinnioleva eli peilit valot jne... Yllä mainittu antenni ilmoitti olemassaolostaan kolisemalla kattoa vasten mutta ei vahingoittunut vaikka kipeetä tuli urakalla. |
![]() |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| Automaattisen hitsausmaskin valintaa | offroadjouni | Chit-Chat | 41 | 19.02.2019 09:03 |
| hitsauskoneen valintaa | örvelö | Chit-Chat | 20 | 17.10.2017 18:26 |
| Vuokralle tarjotaan LA/PR27/CB-radion antennin viritys | T3Syncro | O/M/V Muut | 0 | 14.10.2011 19:25 |
| Flektin anturin asteluvun valintaa | Krisse | Tekniikka & Jutustelu | 7 | 26.07.2010 17:47 |
| LA-antennin paikka, revisited | Tapsa_ja_Dumbo | Tekniikka & Jutustelu | 11 | 06.05.2004 06:33 |