Eikö tuo mene lähinnä niin, että sitä halkaisijaa saa muuttua enimmillään sen 51mm, riippumatta siitä oliko kyse renkaan vaihtamisesta suurempaan taikka pienempään?
Eli jos otteessa on 38,5" kumi (alkuperäiskoon paikalla, huomio), niin sitä saisi pienentää vähimmillään 36,5" kumiksi, eli 33" tai 35" olisivat "liian pieniä" vaikka auto on tehtaalta rullannut ulos millälie sirkkeleillä.
On kyllä äly välkkynyt kun lakia on laadittu, olisivat määränneet otteeseen kirjattavaksi MAX rengaskoon, vaikka sitten vain G-luokan ajoneuvoille.
Miksi muissa Euroopan maissa ei ole tätä ongelmaa? Vastahan tuolla mopoautokommentoinnissa tuli linkki vastaan jossa liikenneministeri vastasi kysymykseen mopoautojen vaatimusten muuttamisesta seuraavalla tavalla:
Lainaus:
quote:
Kuten kysymyksessä on todettu, mopoautojen valaisimet ja heijastimet kuuluvat EY:n lainsäädännön piiriin ja niitä koskevat omat direktiivinsä, eikä kansallisten lisävaatimusten asettaminen ole EU:ssa sallittua. Mopoautoja koskee koko ajoneuvon EY-tyyppihyväksyntävaatimus, joka on niin sanotun täyden harmonisoinnin vaatimus perustuen direktiiviin 2002/24/EY. Tämä direktiivi edellyttää, että mopoauton varusteet ja rakenteet tulee hyväksyä jäsenmaissa ilman kansallisia lisävaatimuksia, jollaisena tällaisia ylimääräisiä kolmioita tai varoitinvalaisimia pidettäisiin. Kysymyksessä mainitusta mahdollisuudesta saada yhteisölainsäädäntöön kansallinen poikkeama on syytä todeta, että niiden käyttömahdollisuudet ovat kaupan esteitä koskevan yhteisölainsäädännön vuoksi erittäin rajalliset ja täten käytännössä eivät yleensä tule kyseeseen.
Helsingissä 11. maaliskuuta 2004
Liikenne- ja viestintäministeri Leena Luhtanen
|
"EIKÄ KANSALLISTEN LISÄVAATIMUSTEN ASETTAMINEN OLE EU:SSA SALLITUA"
Mitä tuo käytännössä tarkoittaa? Ovatko Suomen rakennemääräykset EU-tasolla laittomia, kun huomioi esimerkiksi EU-mallioppilaan Saksan rakennettuja maastureita? Osaisiko joku lainoppinut kommentoida?
Edited by - JF on 19/03/2005 09:25:33