Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Chit-Chat
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin.

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #6  
Vanha 20.01.2018, 23:11
tekniikkamies tekniikkamies ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 23.11.11
Sijainti: Päijät-Häme
Viestit: 3.019
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja FinnDRZ Näytä viesti
Suomalaiset nuoret tuskin elävät siellä sosiaaliturvan rahalla?
Ei ehkä niinkään nuoret, vaan jos eläkkeet lasketaan sosiaaliturvaksi, pikemminkin vanhat.

http://stm.fi/talous-ja-toiminta/sos...ot-ja-rahoitus

https://tesso.fi/artikkeli/yli-kolma...tyy-vanhuuteen

Vanhuuteen liittyvät eläkkeet on Suomessa niitä kovimman luokan sosiaalimenoja. Suomessa huoli on ehkä siitä näkökulmasta kestääkö yhteiskunta suuremman kuormituksen ja heikkeneekö Suomessa niiden asema, joilla ei ennestään mene hyvin. Toisaalta siitä näkökulmasta käsin jos jotain asumistukea saa vaikka vähän runsaammallakin pigmenttimäärällä varustettu henkilö, ei se raha siitä sen tummemmaksi muutu, menee ehkä jollekin vuokranantajalle ja jatkaa kiertoaan taas.

Uutta Suomessa on kuitenkin, että sosiaalisilla ongelmilla ja terveydentilaan liittyvillä ongelmilla tehdään bisnestä. Ties vaikka siitä käsin uudet asiakkaat olisi jopa tervetulleita bisnekselle...

Jos lähihistoriaa ajatellaan, rikkaiden etuoikeudeksi on katsottu nähdä maailmaa. Esimerkiksi Suomessa arvostettu sotamarsalkka Mannerheim on jäänyt historian kirjoihin aktiivisena ulkomaan reissaajana. Mannerheim kuoli Sveitsissä.

Sata vuotta sitten Suomessa oli omituiselta tuntuva ajatus saada valtion asioiden hoitoon vähän maahanmuuttajavahvistusta:
https://fi.m.wikipedia.org/wiki/Suom...ngaskuntahanke
”Suomen kuningaskuntahanke eli hallitusmuotokiista oli Suomen itsenäistymisen ja keväällä 1918 käydyn sisällissodan jälkeen käyty poliittinen kamppailu maan tulevasta valtiomuodosta. Kuningaskuntaa kannattivat monarkistit, jotka pyrkivät saamaan Suomeen saksalaisen kuninkaan, Hessenin prinssi Friedrich Karlin. Monarkiahanke sidottiin Suomen ja keisarillisen Saksan väliseen yhteistyöhön, joten se kariutui Saksan hävittyä ensimmäisen maailmansodan. Friedrich Karl ehdittiin valita eduskunnassa Suomen kuninkaaksi 9. lokakuuta 1918, mutta hän ei koskaan ottanut asemaa vastaan ja ilmoitti joulukuussa luopuvansa siitä.”

Tulee mieleen kysyä onko silloin tervetullut maahanmuuttajaksi ja hyvin palkattuihin töihin jos jo ennestään kuuluu vähän silmäätekevämpään yhteiskunta-ainekseen?
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Rosmon logiikka? Hessu_Hopo Chit-Chat 3 08.06.2015 07:26
MOT Maahanmuuton hinta H_Nietu Chit-Chat 11 30.03.2011 21:20
Ostettu Vinssin ABT GEW (tai vast) vaihteisto tai sen osia Arska-tehtaalta O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 1 29.07.2009 09:27
Inspiksen puute! Bruno Chit-Chat 5 27.02.2006 07:51
HJ60:n Voima/ sen puute? Tekniikka & Jutustelu 1 13.10.2005 21:11


Sivu luotu: 14:17 (GMT +2).