![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
||||
|
||||
![]() Mulla ollut kumpiakin ,monta on hajonnu vuosien saatossa, 5.9 cummins rämissä on 55 punaiset,pyörittää hyvin mutta esim webastoa ei pyöritä oikeen häävisti. Porttaalissa on 55 keltaiset hyvin pelaa ja vinssattu paljon,tosin siinä 24v sähköt ja laturit on 45a ja 90a ja kytketty rinnan. Reissupeli gr patrollissa on 110A tranet ja yöt pyöriin ilmawebasto ja aamulla on sähköä riitävästi käyntiin lähtöön joka kerta,noi ostin aikoinaan ja nyt on leiman mukaan 10vuotta vanhat,testi mittarin mukaan 90%kunto ja on päässy tyhjäksi monesti. Sen mitä optimoita on levinny vuosien saaatossa niin niitä en enään ite osta kun tohon kilpuriin korkeintaa. Exciden hopeat on pelannu kovissakin pakkasissa hienosti mulla ja suht kohtuu hintaisia ja aika isojakin saa.
|
#2
|
||||
|
||||
![]()
Paa molemmat niiku mullaki:
![]() Punaisella startataan ja loput omaviritteiset kamat (mm. 2kW invertteri, vahvistin, kompura, Webasto ja lisävalot) on sit keltaisen takana. Välissä Bilteman erotusrele. |
#3
|
|||
|
|||
![]()
Kauanko jaksaa tuo pikkunen keltanen invertterikäyttöä esim 1kW kuormalla?
|
#4
|
|||
|
|||
![]()
Teoriassa n. 1/2h mutta käytännössä varmaan max. 10-15min... jos sitäkään. Ei kyllä kannata suunnitella kysyjän kuormia tollaselle pikkupatterille jatkuvana.
|
#5
|
|||
|
|||
![]() Juu
Ja lisätään vielä selvennys tämän myötä.... Volvon on 24V ja vinssailuja tulee varmasti kerran viikossa eteen...... Ja meilhän on nää pakkaset joskus jopa yli 30astetta ja pahimmissa tapauksissa silloinkin on lähdettävä liikkeelle... Ja bensallahan kaikki oikiat autot käyvät.....
|
#6
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
__________________
"Niin metsä vastaa, kuin sitä kynnetään". K.Viikate ”Mielummin ajan mutarenkailla talvella kuin talvirenkailla mudassa”. Veijon-Esso |
#7
|
||||
|
||||
![]()
Mä olen ollut tyytyväinen Optimaatisen keltaiseen. Reissu-/safariautossa on 2x55Ah Optimaa ja hupiakkuna 85Varta, jonka perässä invertteri/jääkaappi. Edelliset Optimat on siirtynyt käyttöautoihin LR TD5 tärähtää aika mukavasti käyntiin, mutta webastoa ei voi montaa päivää huudattaa.
TEMÄHIK |
#8
|
|||
|
|||
![]() Lainaus:
No ei. Se on kyllä tiedossa. Mulla on vastaavana "hupiakkuna" 180Ah akku, eikä sekään jaksa kovalla kuormalla montaa minuuttia. Mutta eipä sotketa ketjua tämän enempää. ![]() |
#9
|
|||
|
|||
![]()
Mulla on vuosien varrella ollut keltaisia ja punaisia optimoitua.. Enkä ole käytännössä huomannut mitään eroa niissä. Keltaisen pitäisi kestää syvä purkua paremmin mutta mulla hajos nimenomaan keltainen kun se pääsi tyhjäksi. Punainen taas kesti syvä purun..
|
#10
|
|||
|
|||
![]()
Osta AGM akku. Ne on kaikkein parhaita latautuvat nopeasti. Kykenee ottamaan yli 100 A latausvirta. Mielestäni se on akun tärkein ominaisuus sekä tietysti mahdollisimman paljon AH.
|
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Myyty Optima punainen sekä keltainen 10€ / kpl | hoojii | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 2 | 20.12.2013 11:53 |
Kumpi?Hj60 vai 61? | Tekniikka & Jutustelu | 16 | 01.09.2005 21:04 | |
Kumpi on parempi vai JEEPPI? | HEKULIINI | Tekniikka & Jutustelu | 56 | 23.07.2004 00:23 |
Kumpi voittaa, karhu vai leijona? | Lars | This And That | 5 | 09.04.2003 21:01 |
Kumpi on parempaa, pinta- vai pohjahiivaOlut | MäIte | Oluet | 0 | 15.03.2002 17:56 |