Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #23  
Vanha 05.03.2005, 00:14
offroadjouni:n Avatar
offroadjouni offroadjouni on kirjautuneena
Super Moderator
 
Rekisteröitynyt: 10.06.02
Sijainti: Kirkkonummi
Viestit: 6.484
Perusasetus

Lainaus:
quote:siinkin oli yks paikka missä lueteltiin hyvät ja huonot puolet. eikä mainittavaa eroa.
sitäpaitsi eihän välttämättä tule susi jos tekee kummatkin. ainoa on 10kg painoa lisää mutta toisaalta auto on keventynyt noin 100kg. ja perustelut sanalle susi.
Joo, valitsin tarkoituksella vähän raflaavan susi-termin. <img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle> Totta kai hyvä lopputulos voi olla kiinnitetty runkoon, koriin tai molempiin.

Mutta jos mietitään mitä eroja noilla kahdella ensimmäisellä kiinnitystavalla on, niin minä en oikeasti keksi yhtään hyvää asiaa runkoon kiinnittäessä. Huonona puolena on lähinnä kadotettu maavara jos ei puhuta mistään classic / pro modified -luokan autosta, joissa putki voidaan ehkä tuoda sivulle helman alatason yläpuolella (pyöränkaarien kohdalta). Itse suunnittelin tuon kaltaista kehikkoa Suzukiini, mutta katotaan nyt miten sekin homma etenee.

Tietysti tukevamman siitä saa tehtyä jos kiinnityspisteet on sekä rungossa että korissa, mutta ihan riittävän tukevan saa tehtyä kiinnittämällä pelkästään koriin.

/* Life Begins at 35" */
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
pajesta kyselisin Tekniikka & Jutustelu 3 02.02.2006 07:48
epämaasturista kyselisin Tekniikka & Jutustelu 0 25.08.2003 07:33


Sivu luotu: 10:55 (GMT +2).