![]() |
![]() |
|
Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin. |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
|||
|
|||
![]() onko siinä sirkkeli pöydässä sivussa "raidetta" missä tuo ohjuri kulkis. tuohan pitas toimii niin että kapula on ohjurissa kiinni ja ohjuri liukuu pöydällä
|
#2
|
|||
|
|||
![]()
Eli Jonkunlainen käännettävä kone? Toisinpäin tasosirkkeli kone pöydän alla ja toistepäin katkaisuun kone pöydän päällä?
Voisko tota kulmaohjuria käyttää katkomisessa apuna? Meillä oli töissä joskus vanha elun kääntöpöytä ja siinäkin tollanen oli mukana mut en tainu mitään jiirejä sillä koskaan edes yrittää tehdä. |
#3
|
|||
|
|||
![]()
Ei oo (L)Elu eikä oo tuunattu. Joskus ihmetelly niitä lelun pyörittelijöitä ja lukituksien kiristelyjä. Ilimanko ei oo ennää koko Elua olemassa, taisi Dewaltti tai joku sen kuopata yrityskaupalla.
Tuossa miun muinaisjäännöksessä on yksi vipu, jolla "kippi" vapautetaan ja lukitaan. Jiirailukin onnistuu. Runko on valua, irroitettavat jalat kulumarautaa. Makso joskus yli 6000 markkaa, joka hinta oli tähtitieteellinen siihen maailman aikaan. Vaan on sillä sahattukin ja sahasin viimeksi tänään. Siinä ohjurissaa on se kulmajuttu turha, ei voi käyttää tässä sahassa. Pari kuvaa asennoista. Enempää kuin perse joulusta en tienny mie eikä muutkaan ko. asiasta. ![]() |
#4
|
|||
|
|||
![]()
Oisko semmoisessa tapauksessa käyttöö että kappaleen toinen pää on vino eli sen tukis tuota tukea vasten ja sahais toisen pään suoraksi?
Tai sitten jos mietit esim. jotain kuusi-tai kahdeksankulmiota missä pitää sahata tietyt kulmat niin oisko semmoisissa käyttöä? |
#5
|
|||
|
|||
![]()
Ei!
|
#6
|
||||
|
||||
![]()
Appiukolla on samanlaisilla varustuksilla oleva sheppad. Siinä ajetaan juurikin tuota ohjuria vasten esim. halkaistaessa. Jotain kiilamaisia kapuloita on tullu tehtyä.
__________________
-ISORY OFFROAD-
|
#7
|
|||
|
|||
![]()
No nyt! Kuvia kehiin!
|
#8
|
|||
|
|||
![]()
Kun kuvat on kivoja, niin näppäsin muutaman tallilla poiketessa. Scheppachissa ei ainakaan tällaisessa pelkässä "hinnat alkaen" pöytäsirkkelikoneessa ole kuin suora halkaisuohjain. Mitta-asteikko ylettää n. 30cm päähän terästä pitää muuten oikein hyvin paikkansa, ei tarvitse aina mitata. Lisävarusteena saa (ja kalliimmissa kai on mukana) sivukisko, jossa kulkee liukupöydän tapaan haluttuun kulmaan aseteltava sivuohjain.
Roblandin sirkkelissä on kuulalaakerien varassa kulkeva liukupöytä, jossa on aseteltava ohjain. Suoraa halkaisua varten on pikalukittava sivuohjuri, joka tosin ei yletä kovin kauas terästä. Jos tarvitsee sahata sivuohjuria vasten leveämpi siivu, saa sitä varten pöytään kiinni säädettävän isomman ohjurin. Isomman ohjurin saa koneen pöytiin kiinni useampaan paikkaan.
__________________
Jukka |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Myydään / Vaihdetaan Sirkkelin teriä | sisua45 | O/M/V Muut | 8 | 23.04.2021 11:10 |
Myydään Sirkkelin teriä | Limite | O/M/V Muut | 4 | 04.06.2013 12:37 |
etuakseli ohjuri | Tekniikka & Jutustelu | 12 | 02.08.2007 16:58 |