![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
||||
|
||||
![]() wurthilta coboltti teriä ja leikkuuöljyä.
|
#2
|
||||
|
||||
![]()
mä oon irrottanu aina katkenneet pultit kansista hitsaamalla certanium 707 puikolla härskisti reikää ja täyttäny puuttuvan pätkän, lopuks mutteri päälle ja hitsaten kiinni, lämpee kivasti samalla ja lähtee herkästi irti.
plussana on et kierteet pysyy ehjänä, itte ainaki poraan aina perseellee. suosittelen tätä vaihtoehtoa lämpimästi
__________________
alumiini ja erikoishitsaukset palstalaisille edullisesti. |
#3
|
||||
|
||||
![]()
ja jos edellee haluut yrittää poraa, ja kantaa edes vähä jäljellä, ni multa löytyy ihan työkalusarja tohon hommaan.siinä keskitin poranterälle, terä,sitte siihe reikää sopiva tppi mikä hakataan paikalleen, ja tappiin sopiva kanta että saa kiintoavaimella avattuu.
jos tuut riksusta hakee ni joutaa lainaa tottakai.mutta itte todennu ton hitsauksen parhaaks vaihtoehdoks
__________________
alumiini ja erikoishitsaukset palstalaisille edullisesti. |
#4
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
Se tappiki vaan levittää pulttia, tiukemmaks menee. Pitää myös osata porata, ettei terä heti tylsy. |
#5
|
||||
|
||||
![]()
Ei se kyllä sitä levitä. Mullakin on se kunnon sarja ja nykyään katkenneet pultit lähtee leikiten. Vastakierretapit saa laittaa romukoppaan.
|
#6
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
Tekeekö tällä mitään? http://www.tooloutlet.fi/fi/Tuotteet...5-M16+BGS/2590 |
#7
|
||||
|
||||
![]()
Kyllä mä tuota hitsaamista koitin ekana. Pultin päätä jäi aika lailla näkyviin. Tuloksena lyhyempi pultin pää. Ongelma on, että pultit on kartion vieressä ja pultin juureen ei pysty mitään hitsaan.
|
#8
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
Mulla on vastaava sarja jostain 90 luvun puoleta. Kertaakaan en ole saanut tuolla sarjalla pulttia pois jos on kunnolla jumissa. Menee ennemmin tuo tappi poikki. Sitten vasta talkoot alkaakin. |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
30mm reikien poraus rautaan, mistä terä? | allu-85 | Tekniikka & Jutustelu | 52 | 23.03.2020 21:03 |
Myydään 2kpl LED Työvaloja kovaan käyttöön! | _Offline_ | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 2 | 09.02.2012 20:27 |
Patrol - pehmeä maku kovaan tilanteeseen | Team Lypsikki | Chit-Chat | 5 | 23.08.2010 17:12 |