Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Chit-Chat
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin.

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 25.02.2017, 12:57
0ltzi:n Avatar
0ltzi 0ltzi ei ole kirjautuneena
Mestari
 
Rekisteröitynyt: 31.12.08
Sijainti: Karjalohja
Viestit: 4.617
Perusasetus

asut helsingissä ja 80 nopeudella ajoaika loppuisi mäntsälässä ja rajotinta vasten ehtisit kotia. kiva jäädä pe vielä yöksi sinne mäntsälään.

kyllä toi on niin hullu ammatti muutenkin nykyään että huhhu. olis se jos joka duunissa sais sakkoa kun teet vähän ylitöitä..

ja kumpi sitten on ajokuntoon nähden oikeasti parempi, se että jäät 20.00 nukkumaan 100km päähän kotoota ja sitten aamu viideltä lähet tokkurassa suhaan himaan. vaiko se että oisit ottanu 20.00 kahvin ja ajanut kotia vaikka ajoaika jo loppui..

Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 25.02.2017, 13:40
tekniikkamies tekniikkamies ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 23.11.11
Sijainti: Päijät-Häme
Viestit: 3.019
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja 0ltzi Näytä viesti
kyllä toi on niin hullu ammatti muutenkin nykyään että huhhu. olis se jos joka duunissa sais sakkoa kun teet vähän ylitöitä..
Kuljetusammattia varjostaa sellainen toimintakulttuuri, että kuljettajan suuhun meinaa tulla isompi pala kuin kunnolla pystyy niellä.

Jos mä lähtisin omalla autolla ajaa johonkin siltä pohjalta, että tykkään ajaa ja nähdä maisemia, kyllä mulla olo varmaan jo kuudessa tunnissa rupeaa olemaan, että nyt voisi tehdä jotain muuta. Esimerkiksi taksissa sellaista päivää moni pitäisi turhan lyhyenä ja rengeiksi valikoituisi sellaisia, jotka jaksaa tehdä extreme vuoroja, mutta hekin yleensä kyllästyy alaan pidemmän päälle. Bussikuskien voi olla hankalampi järjestää itselleen vaikka fiksuja ruokataukoja, eli taksi on siinä ehkä parempi.

Omasta mielestäni kuljetusala tulisi remontoida "Make driving great again!" ja hakea siihen tehokkuutta muulla tavoin kuin kuljettajien kustannuksella. Nyt on rekat parempia kuin koskaan, mutta alalla kai jo jonkin verta mainetta, ettei sinne ole fiksua hakeutua.
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 25.02.2017, 16:02
ajelija:n Avatar
ajelija ajelija ei ole kirjautuneena
Veteraani
 
Rekisteröitynyt: 21.04.10
Sijainti: Kuopio
Viestit: 1.242
Perusasetus

Näin itse miettinyt


Sen vähän mitä ajat ylinopeutta ja olet aiemmin kotona. Eli tienaat vapaata sillä itsellesi. Omasta mielestä sitä ei korvaa mitkään ylityölisätkäät (mikäli edes on sellaisia)
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 25.02.2017, 16:20
AVRO:n Avatar
AVRO AVRO ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 10.08.03
Sijainti: Mäntsälä
Viestit: 3.565
Perusasetus

Kaveri oli pitkään kuljetusalalla, ei ajanut pitkää linjaa mutta tässä eteläisessä Suomessa pyöri isoilla autoilla.
Tällä oli aika lujasti iskostunut päähän että ylinopeuksia ei ajella vaikka pomo kuinka huutaisi, ja ajaa siviilissäkin kadehdittavan rauhallisesti rajoitusten mukaan. On muutenkin rauhallinen heppu mutta joskus tästä oli keskustelua niin meinas vaan että mitä hittoa se polttaa korttinsa tai laskee sakkoja/vuosi jonkun toisen puolesta? Vaikka firma korvaisikin sakot niin korttiin jää merkinnät.

Mulla on semmoinen mielikuva että sen kanssa joskus juorusin puhelimessa kun sanoi että nyt on pikku tauko tässä tien päällä. Ihmettelin että mikäs tauko siellä nyt on, ja kun heppu kuulosti vähän ärtyneeltä? Sanoi että on tässä x-levikkeellä parkissa, ja on niin kauan kun pomolla muuttuu ääni kellossa. Oli kuulemma soitellut ja painostanut ajamaan lujempaa, kaveri oli tähän omien sanojensa mukaan vastannut et puhelu loppuu just tähän ja soita takas kun oot muuttanu mieles. Auto seisoo tässä just tasan niin kauan kun asia sovitaan. En enää muista kauanko oli ollut lopulta parkissa mutta puhutaan vartista-puolesta tunnista ennenkuin pompsa tai joku toinen isompi viskaali oli soittanut ja laukaissut tilanteen.
Eikä ole syytä epäillä jutun todenperäisyyttä kun heppu on just sellainen leppoisa nalle-karhu joka on sitten tarpeeksi ärsytettynä saatta "lyödä nyrkin pöytään".

Kiekkojuttuja joskus sääteli kun oli just noita tilanteita jossa ajoaika olisi loppunut "Mäntsälään".

Nyttemmin ajot on loppu kun tuli mitta täyteen. Tiukat aikataulut, mulkut kanssa-autoilijat, vinkuvat asiakkaat, parikytävuotta se jaksoi.
__________________
Range Rover P38A, bi-fuel. Bensa/CNG.
RRC 3,9SE -90. Valkoinen.
Jaguar S-Type 3.0 Sport -01, RHD, Lontoossa
Rover P6 3500efi -72, "pikkuauto"
Jaguar XJ-S V12, series II -89, "kisu"
Range Rover P38A -95, purkuraato
Volvo C303, muutti pois.

Viimeksi muokannut AVRO : 25.02.2017 16:29
Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 25.02.2017, 16:33
Joni. Joni. ei ole kirjautuneena
Aloittelija
 
Rekisteröitynyt: 13.08.15
Sijainti: Vantaa, Suomi
Viestit: 21
Perusasetus

Mä oon sitämieltä että yli-innokkaat kuskit on pilannu ton rahtihomman. Totta helvetissä työnantaja palkkaa kuskin joka ajaa 70km/h alueella mielellään rajotintavasten tauot pitää kuormaalastatessaan ja taas painaa menemään verrattuna kaveriin, joka ajaa rajotustenmukaan pitää tauot taukoina ja tekee vähemmän fyrkkaa firmaan, mutta noudattaa säännöksiä. Tappiotahan se tekee kun noi ajoajat on mitä on..
Vastaa lainaten
  #6  
Vanha 25.02.2017, 16:36
ajelija:n Avatar
ajelija ajelija ei ole kirjautuneena
Veteraani
 
Rekisteröitynyt: 21.04.10
Sijainti: Kuopio
Viestit: 1.242
Perusasetus

Selvennystä vielä


Itse ajan siis 80:km/h rajoitusalueella 85-85km/h eli 5-6km/h yli rajoitusten siitä kun poliisi vähentää 3km/h niin eivät ole sakkoja vielä kirjoitelleet...
Vastaa lainaten
  #7  
Vanha 25.02.2017, 18:26
fordson fordson ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+
 
Rekisteröitynyt: 25.07.15
Sijainti: suomi
Viestit: 217
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja ajelija Näytä viesti
Sen vähän mitä ajat ylinopeutta ja olet aiemmin kotona. Eli tienaat vapaata sillä itsellesi. Omasta mielestä sitä ei korvaa mitkään ylityölisätkäät (mikäli edes on sellaisia)
Eikös se työ kotiolot aina voita
Vastaa lainaten
  #8  
Vanha 25.02.2017, 18:59
ajelija:n Avatar
ajelija ajelija ei ole kirjautuneena
Veteraani
 
Rekisteröitynyt: 21.04.10
Sijainti: Kuopio
Viestit: 1.242
Perusasetus

Niin


Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja fordson Näytä viesti
Eikös se työ kotiolot aina voita
Onhan Se välistä niinkin
Vastaa lainaten
  #9  
Vanha 25.02.2017, 19:24
ImacInnes:n Avatar
ImacInnes ImacInnes ei ole kirjautuneena
Mestari
 
Rekisteröitynyt: 09.03.07
Sijainti: Hki / A´la Malmi
Viestit: 4.598
Question

Nopeus?


Rupesin yrittäjäksi ja päätin että sakkoja en maksa, olenkin nyt ajanut aina kruisella sallittua nopeutta kun mahdollista ja nyt huomaa kun rekat, kuormurit ja kaikki muutkin menee vasemmalta ja oikealta ohi? Itse ajelen vain oman firman osien ja tarvikkeiden hakuja joten ei kukaan huohota niskaan.

Ennen ei huomannut kun itekkin ajelin samoin.

t. Ismo Ämmä
__________________
http://www.fjdc.org/
-Kulmakorpi Off Road Park-
-JEEP HOLIC-
https://www.facebook.com/GPKorjausOy/

Viimeksi muokannut ImacInnes : 25.02.2017 22:06
Vastaa lainaten
  #10  
Vanha 25.02.2017, 20:46
Porvoon Hilma Porvoon Hilma ei ole kirjautuneena
Veteraani+++
 
Rekisteröitynyt: 01.05.12
Sijainti: Sipoo
Viestit: 2.426
Perusasetus

Työmatkalla motarilla on jo pariin kertaan painanut kuljetusliikkeen pakettiauto ensin ohituskaistalla ihan perään kiinni, vilkutellut valoja ja jatkanut holtitonta ylinopeuttaan.

On ollut varmaan mukava yllätys kuljettajalle lukea esimiehen kanssa sähköpostia, jossa todetaan, ettei enää tartte meidän firmalle kuljettaa mitään. Pari tyylinäytettä liikenteen vaarantamisesta ja asenneongelmasta riitti.

Turvallisia ja järkeviä ajoja ammattilaisilta odotellen
__________________
Katse tulevaisuuteen, siellä ne uudet hankaluudet ovat.
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Missä kehtaa ajaa? Krisse Chit-Chat 21 05.05.2009 07:02
Uskaltaisitko ajaa? Moab Chit-Chat 20 28.11.2006 23:37
miksi!miksi!patrollin kytkin asiaa voi keutana Tekniikka & Jutustelu 17 24.04.2006 19:18
Miksi poltat? Miksi kannattaa lopettaa? MäIte Health 0 05.05.2002 17:56
Ylinopeutta ajavat ovat piittaamattomia! Lars Niilo Paasivirta - Correct Opinions 0 18.12.2001 16:37


Sivu luotu: 12:27 (GMT +2).