Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Maasturiprojektit
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Maasturiprojektit Osio on tarkoitettu etenkin pidempiaikaisten projektien seuraamiseen. Tämä on oikea paikka oman auton esittelyyn.

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #32  
Vanha 01.02.2017, 10:01
mikjus:n Avatar
mikjus mikjus ei ole kirjautuneena
Moderator
 
Rekisteröitynyt: 10.01.03
Sijainti: Lahti, Finland.
Viestit: 5.965
Perusasetus

Joulu on taas. Puskurit saapuivat. Alkaisi olemaan aikalailla kamat että pääsee rakentelemaan kunnolla. Kylkiputki/palkki materiaali vielä uupuu. Offipalstan Facebookista bongasin jonkun valkean hdjn johon ko. operaatio oli aloitettu ja sain mitat matskulle. Helma auki ja tilalle 120x60x3 palkki, pituus näyttäisi olevat aika tarkalleen 184cm mutta lopullinen pituus tulee miten päät viistää. Kylkeen varmaan pyöreestä putkesta astinlauta/ohjuri. Tämä on sellainen kolmen kauppa eli samalla pitäisi sovittaa puskurit, levikkeet ja helmapalkki.



Takapuskurin kanssa pitää koukkua miettiä. Nykyinen varmaan menee paikalleen jos poraa uuteen puskuriin kaksi reikää. Ongelma on vain että koukkua pitäis dropata korotuksen verran ja se pitäisi olla helposti irroitettava. Ajattelin jos vaihtaisi tähän jenkkikoukun joka on helposti irroitettava. Koukun runko lienee oltava tehdastekoinen? Euro4x4 partsilla olis jenkkikoukun runko noin 150e ja siihen löytys ainakin 10cm droppi koukku. Miten on vaan näiden laillisuuspuoli? Pitääkö näissä olla jotain merkintöjä tms. että kelpaa täällä euvostoliitossa?



Tässä mallissa vinssi on tosi alhaalla että puskurin etuylityksen lisäys on saatu minimoitua.




Peltinen ovi piti pikapikaa eristää että pääsee ähertäämään lämpimämmässä tallissa. 50mm finfoami meni kivasti paikalleen ja ladoitus reunoille joilla sai nitkahtaneen oven rakoset piiloon. Vielä päällilevytys, lukitusmekanismit ja muutama lista niin on valmis. Sitten pitää vielä nosto ovea vähän tilkitä että pysyisi lämmöt sisällä.



Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
peura bj safaripeli lampola Maasturiprojektit 14 03.04.2015 23:37
toyota hj 80 full time wd v. 1990 lelu Tekniikka & Jutustelu 3 18.02.2012 13:00
Myyty Suzuki Samurai 1989 safaripeli 0201346 O/M/V Ajoneuvot 6 28.09.2011 12:03
Myyty Suzuki Vitara 1990 projekti helenal O/M/V Ajoneuvot 0 05.11.2009 18:08
Myydään TOYOTA LAND-CRUISER HZJ-80 VM 1990 (10500e) pasleh O/M/V Ajoneuvot 0 17.06.2009 19:24


Sivu luotu: 21:30 (GMT +2).