Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 23.08.2016, 19:21
Ippe69 Ippe69 ei ole kirjautuneena
Veteraani
 
Rekisteröitynyt: 28.10.07
Sijainti: Muonio
Viestit: 1.080
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Timo_L Näytä viesti
Ei tule, eikä toimi noin kuriirifirmojen kanssa. Kuriirifirmoilla on itsellään ne tarvittavat tiedot hallussa joiden avulla tullaus hoidetaan - eikä tullilta tule tavaran tilanneelle henkilölle mitään ilmoitusta postitse ainakaan jos kyseessä on FedEx, UPS tai DHL.
Eli jos haluat hoitaa tullauksen itse niin sinun on pyydettävä tarvittavat tiedot kuriirifirmalta tullausta varten, sitten tullaat, ja tulli antaa tarvittavat luvat eteenpäin kuriirifirmalle. FedExillä homma toimii hyvin (tee-se-itse-tulalus on vain paketin kuljetuksen osalta hieman hitaampi kuin jos maksaa sen muutaman euron FedEx:ille), DHL vetää ihan sikahinnan nykyisin tullauksista tavalla tai toisella. UPS:ää en ole hetkeen käyttänyt, mutta se muistaakseni ihan ok.


Jos taas tilaat postin kautta, niin silloin paketti jää tullipostiin ja tulliposti lähtettää sinulle tarvittavat tiedot postilla/ netpostilla että olisi paketti nönnönnöö tullattavana -> hoidat tullauksen itse ja tulli vapauttaa sen jälkeen lähetyken tullipostista eteenpäin ja se toimitetaan edelleen tilaajalle eteenpäin.
Tullin sivuilla on erikseen postitullaus ja rahtitullaus. Jälkimmäinen on nimenomaan kuriirien paketeille tarkoitettu ja olen sellaisenkin tullauksen ihan itse tehnyt. Siitä vain on hetki aikaa, enkä muista mikä firma oli kyseessä. Eihän siihen tullaukseen tarvi kuriirilta mitään tietoja, tilaajalla on kaikki tarvittava tilausvahvistuksessa. Mielelläänhän ne kaikki tekisi sen tullauksen ja ottais jonku kympin siitä välistä...

Edit. Kai jonkin pakettitunnuksen tms. tarvii kuriirilta, mutta ei kai dhl siitä voi 50 veloittaa?

Edittiä lisää. Tullin sivuilta kopsasin, kun asia jäi vaivaamaan.
"Tulli-ilmoitusta varten tarvitset muun muassa:

1. Rahdinkuljettajalta tulleen saapumisilmoituksen, josta löydät seuraavat tiedot lähetyksestä:
- saapumispäivämäärä
- lähetyksen paino (ei ole aina ilmoitettu)
- postilähetyksen saapumistunnus
- edeltävä asiakirja - rahtilähetyksissä edeltävä asiakirja on yleensä MRN-numero + tavaraerän numero. Tätä ei käytetä postilähetyksissä.
- tavaran sijaintipaikka.

2. Myyjältä kauppalaskun/ tilausvahvistuksen

3. Tuotteen tavarakoodin löydät joko valmiilta valintalistalta tai saat sen puhelinpalvelusta. (Huom! tavarakoodia ei ilmoiteta, jos lähetys toimitetaan Kanaalisaarilta, ml. Jersey)

Jos sinulta puuttuu jokin edellä mainituista tiedoista, ei ilmoituksen antaminen onnistu."
Eli saapumisilmoituksessa pitäisi olla tarvittavat tiedot.


Viimeksi muokannut Ippe69 : 23.08.2016 19:51
Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 23.08.2016, 20:20
Maksaa Maksaa ei ole kirjautuneena
Jäsen
 
Rekisteröitynyt: 29.10.15
Sijainti: Imatra,
Viestit: 95
Perusasetus

Menee kyllä meikäläisen kärsivällisyts kynnyksen yli tommonen että maksan mielellään mitä pyytäävät ja mietin ens kerralla yhen kerran onko tää mun juttu..
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 23.08.2016, 21:42
Timo_L:n Avatar
Timo_L Timo_L ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 26.08.06
Sijainti: Paloheinä, Helsinki
Viestit: 7.446
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Ippe69 Näytä viesti
Edit. Kai jonkin pakettitunnuksen tms. tarvii kuriirilta, mutta ei kai dhl siitä voi 50 veloittaa?
Kuriirifirmahan ei yleensä ilmoita kuin seurantakoodin ja ehkä painon. Tullikoodin saa toki sieltä Taric- tietokannasta, ihan niinkuin postin kautta tuleviinkin joutuu etsimään.

FedEx mm. antaa tarvittavat tiedot ilmaiseksi jos haluaa tullata itse, mutta paketin saaminen viivästyy silloin jonkin verran. DHL sitten tosiaan ryövää hommasta ihan huolella..
__________________
Jeep Grand Cherokee 5.9 Limited LX, käyttöauto sopivasti maastoon varusteltuna.

Jeep Cherokee 4.0 - Ikuisuusprojekti Moggiakseleilla, 42" renkailla ja kaikensortin enemmän ja vähemmän oleellisilla ominaisuuksilla.

Jeep Cherokee 4.0 - Menehtyi kunniakkaasti Stadin Cruiseissa 5/2008.
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 01.09.2016, 21:39
Mettäkana Mettäkana ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen
 
Rekisteröitynyt: 25.08.14
Sijainti: Rovaniemi
Viestit: 131
Perusasetus

Tuli sitte itsekkin lähettyä ledipötköjen ihmeelliseen maailmaan ja laitettua tommone 52" 5D pötkö. Katotaan minkälainen sieltä sitte ilmestyy...

http://www.ebay.co.uk/itm/5D-OSRAM-7...p2047675.l2557
Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 01.09.2016, 23:09
Mika_T Mika_T ei ole kirjautuneena
Veteraani++
 
Rekisteröitynyt: 13.11.07
Sijainti: N/A
Viestit: 1.778
Perusasetus

Koitappa mitata jollain tuon todellinen virrankulutus.
Ilmoitettu teho jos pitää paikaansa niin. 700W/12V=58.3A
Yleismittarilla on turha mennä tuota mittaamaan, tuloksena palanut mittari tai tuurilla pelkkä mittarin virranmittauksen sulake.

Vaatii jo tehoa auton laturilta ja johdotuksiakaan ei kannata aivan ohuimmalla paukkulangalla tehhä

Viimeksi muokannut Mika_T : 01.09.2016 23:11
Vastaa lainaten
  #6  
Vanha 02.09.2016, 09:04
smgt:n Avatar
smgt smgt ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 10.01.12
Sijainti: kajaani
Viestit: 1.696
Perusasetus

katolle vahvarin kaapeli ovenraosta
__________________
Kun taitamaton laittaa haluttoman tekemään tarpeetonta, tuntuu vähän siltä, että turha työ menee hukkaan!
Vastaa lainaten
  #7  
Vanha 02.09.2016, 12:25
Mettäkana Mettäkana ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen
 
Rekisteröitynyt: 25.08.14
Sijainti: Rovaniemi
Viestit: 131
Perusasetus

Juu täytyy koitella mittailla, veikkailen tuossa olevan reilusti yli puolet liikaa watteja. Kattelin tota videota ja ei totakaan mainosteta kuin 300w, mutta jos siinä sit on 700w niin vetää 70mm2 kaapelilla ni pitäs riittää ja silti varmaan pullonkaulana olis lampussa oleva liitin
Mutta nähtävästi DHL mielestä Rovaniemi on syrjäseutua ja olisivat halunneet 40usd posteihin kun ekaks mainostivat ilmasia posteja koko maailmaan. täytyy katella joku toinen firma sitten.
https://www.youtube.com/watch?v=qCWs_G5WxYs

Viimeksi muokannut Mettäkana : 02.09.2016 12:35
Vastaa lainaten
  #8  
Vanha 02.09.2016, 19:04
Bj Andy:n Avatar
Bj Andy Bj Andy ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 14.09.08
Sijainti: Lemi,land of red potatoes
Viestit: 6.256
Perusasetus

Onkos tuo joku uusi juttu että,kuriirit kiristää tullauksella liksaa?
__________________
Oli kysymys mikä tahansa niin vastaus on TOYOTA
V..tut se mitään heikkoa ole...
Antsa. The member of Lahnajärven moottoriurheilusukeltajat Ry.
Only tool you need to keep your TOYOTA running, is welding machine.

Ostetaan Bj kuskin ovi. Pyyhkijän moottorin koppa.

Jyrsitään Kantoja.
Piikataan betonia eli tallin lattiat ym.Sekä muut Bobbari ja mönkkärityöt.
0500-752101/Antsa


Honda Rincon 650 ym.Työmönkkärijorinat löytyy tästä

Antsan Tuubi
Vastaa lainaten
  #9  
Vanha 12.10.2016, 21:35
mhk:n Avatar
mhk mhk ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen++
 
Rekisteröitynyt: 29.10.09
Sijainti: Kivitaipale, Roi
Viestit: 348
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Mika_T Näytä viesti
Koitappa mitata jollain tuon todellinen virrankulutus.
Ilmoitettu teho jos pitää paikaansa niin. 700W/12V=58.3A
Yleismittarilla on turha mennä tuota mittaamaan, tuloksena palanut mittari tai tuurilla pelkkä mittarin virranmittauksen sulake.

Vaatii jo tehoa auton laturilta ja johdotuksiakaan ei kannata aivan ohuimmalla paukkulangalla tehhä
Yleisesti ottaen kiinanledeissä käytetään hattiwatteja tehon ilmoittamiseen ja lumenit on jotain teoreettisia lukuja. Mihin tuo perustuu, vastaavaan lankalamppuun kuten energiasäästölamppujen paketeissa ilmotetaan vai häh?
Kuvissa nuo ledijöötien virtajohot näyttää vastaavilta ksenon tai halogeeni valasimen kanssa, 1,5 tai korkeintaan 2,5 mm2.
Täällä oli joku mittaillu pihtimittarilla jöötin virranottoa, ja kauas jäätiin ilmotetusta. Jonku suomalainen ledijobbarin sivulla taiskin olla valmistajan ilmottama ja todellinen.
Värilämpötila on aika oleellinen seikka kun työvalo on koneessa jossa kontrastien näkemisellä on merkitystä, vaikuttaa syvyysnäköön. Kiinaledit tuppaa olemaan sinisiä killottajia 6000 - 8000 K värilämmöllä, näyttää kirkkaalta mutta valon määrä on todellisuudessa ihan muuta. Ksenonin valo on silmälle huomattavasti parempi.
Ledejä, jotka ovat työvalona sitä mitä pitää, taitaa saaha lähinnä Hellalta ja Nordicilta, näitä on kehuneet mutta hinta onkin x2 ja ylöspäin.
__________________
LandCruiser LJ70 1987 & HDJ80 -90
Projekteja
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
24V LED vilkut & rele + LED parkit? mikjus Tekniikka & Jutustelu 25 27.01.2019 10:02
Myydään Led valoja 50€/kpl ¤Offi-Osku¤ O/M/V Muut 5 01.04.2013 19:53
Myyty Led Bar moggi-samuli O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 0 06.11.2012 07:00
[:] Jaksottainen LED-valaistus (advanced LED-technology) [:] Kiltamestar Chit-Chat 7 19.10.2011 15:21
Myydään 4kpl LED työvalo, FLOOD, 3w Cree led, 12kpl, 9-36V jännite CJ7 O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 2 04.12.2009 13:07


Sivu luotu: 13:12 (GMT +2).