Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja 2,4TD
Jos ärsyttää kuvion kapeus niin silloin pitää hakea leveämpää kumia, löytyyhän noihin mitä variaatioita vaan.
31x10x15 renkailla itse ajelin pitkäänkin mutta mitä karkeampi niin sen enemmän hakee maantiellä. Vaihtui 245x75x16 kokoon pyörät, mukavempi ajella.
Karkealla renkaalla tulee ääniongelma ja epätasainen kuluminen, jos sun auto on turboton niin raskas rengas, karkea kuvio haukkaa aika paljon
|
Niin siis pointtina oli just se että vaikka ilmotettu koko oli 235, niin itse renkaan kuvio-osa oli vain 180mm leveä ja kylkeä loput. Kun taas joissain suorakylkisemmissä renkaissa kuvio voi oikeasti ollakkin lähellä tota 235mm, mikä mullekkin olis ollu just passeli. Mutta kun sitäkään ei oikeastaan tiedä ennenkun renkaan näkee livenä.
Urpo löytyy konehuoneesta ja kuskinpenkiltä

että kyllä se ilman kärryä jaksaa kyllä kulkee. Soppaahan se syö enemmän mikä nyt oli kyllä ihan tiedossa.