Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #30  
Vanha 17.02.2016, 18:45
Easy Rider Easy Rider ei ole kirjautuneena
Jäsen
 
Rekisteröitynyt: 29.10.14
Sijainti: Espoo, Suomi
Viestit: 73
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Easy Rider Näytä viesti
Mökille tarvitsisi kenttähitsaimen, puikolle tai langalle. En kyllä ydinjätelangasta tykkää tai osaa vain käyttää, mutten pidä pullonkaan raahuista. Puikkovehe siis piisais.

Tapsisähköjä ei ole, joten hitsausaggregaatti sen pitäs olla. Saisko sellasen taiottua venäläispanssarin 3kW 24V tasavuolaturista ja jostain kymppiheposesta strattonista/kiinanhondasta tms?

Mitä siihen tulis sähköpuolelle rakennella ja mistä? Yksi valovirtamikki ois suolistettavaks.

Nyt on 3kW 230V kiinandieselgenu jonka kanssa koitettu turata valovirta migillä ja puikkovertillä, mutta jännite putoo kun lehmän sonta. Ei tule mittään.
Lainaus:
Minkälainen puikkokone käytössä ?
Isäukolla Migatronicin joku perusvertti ja mulla Tölwäin spagettitykki Bimax 152 tjsp. Alle 200 voltin painuu kun kaari hetkittäin palaa.

Kaverilla ois tyrkyllään Mosan 3~ agrikärry, jossa 160 A puikkolähöt kylessä. Pittää koettaa poltella pari tikkua lajiaan ja kahtoa tekköökö tuolla ihan mittään.
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Ostetaan Maastohitsi Lehis O/M/V Muut 18 13.04.2012 00:28


Sivu luotu: 20:28 (GMT +2).