Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #11  
Vanha 11.10.2015, 10:17
Sam66 Sam66 ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+
 
Rekisteröitynyt: 02.03.09
Sijainti: Läyliäinen Kanta-häme
Viestit: 200
Perusasetus

Samin ÄlJii


Tässäpä meikäläisen kottero



Auto on valmistettu -87 ja otettu käyttöön 6/88. Kone on 2.4 turbo ja mittarissa 310tkm, 5-vaihteinen manuaali, huoltokirjakin löytyy ja nuo kuvan aura ja 31" kumit on merkattu otteeseen. Rekisteröity 2-paikkaiseksi huoltoautoksi. Tähän on tehty jakohihna ja kytkin 15tkm sitten eli niillä mennään vielä pitkään.

Tämä tuli hankittua oikeastaan tuon auran takia ja aluksi oli haussa traktorimönkijä!! Ovat vaan niin pirun kalliita tai kiinalaisia.

Joka tapauksessa olen tyytyväinen ostokseen kun tuossa on leimaakin vielä ensi kesään. Aluksi oli tarkoitus pitää ihan pihakoneena mutta tämä päätyikin ihan jokapäiväiseksi autoksi. Meyerin auran sähköt oli ihan sökönä mutta pari iltaa jumppaa ja taas toimii. Vaihdelaatikko huutaa vähän kaikilla muilla paitsi 4 vaihteella, on perimätiedon mukaan pitänyt ääntä jo pitempään ja toiminut silti.

Aloitin huoltohommelit ihan perus koneen öljyt+suodattimet operaatiolla ja jatkan joutessani voimansiirtoon eli kertokaas tietävemmät mitä öljyjä tarvitaan lootaan, jakikseen ja periin (takalukko toimii) ja millaisia määriä? Huoltokirjassa ei ole tuon voimansiirron osalta pahemmin merkintöjä joten ei hajuakaan milloin viimeksi em. operaatiot toteutettu.
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
hdj:n omistajat tänne. Kratz Tekniikka & Jutustelu 2309 03.09.2025 06:41
4Runnerin omistajat tänne Daddy's Toy Chit-Chat 34 12.10.2022 09:51
Suzukin omistajat tänne Suzukisj410K Chit-Chat 260 17.06.2015 12:01
Volvon omistajat tänne hoojii Chit-Chat 77 12.12.2014 23:54
Pehmolelukoiran omistajat tänne!!! baxxter Chit-Chat 16 24.05.2013 20:27


Sivu luotu: 18:49 (GMT +2).