![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
|||
|
|||
![]() -90 Välys ei siis ole välittömästi kuolemaksi?
|
#2
|
||||
|
||||
![]()
Käyttöönottovuosi -90 vai valmistenumeron mukainen -90 (-88 VIN:n mukaan voi olla käyttöönotettu jopa -92!!)?
Tuossa on faktaa C-klipillisestä D35C:stä: http://www.jamant.fi/vinkkeja-peraon...uvia-i-16.html
__________________
Killing time is not murder |
#3
|
|||
|
|||
![]()
Valmistenumeron mukaan -90 ja käyttöönotto on -91
Siinä siis sallitaan tuo pieni välys? En mitannut mutta näppituntumalla se omi alle tuon 2mm |
#4
|
||||
|
||||
![]()
Kuulostaa olevan OK!!
__________________
Killing time is not murder |
#5
|
||||
|
||||
![]()
4l kuutosesta alko nelivedolla kuulumaan pauke jakolaatikosta, josa syystä laatikko auki ja pöydälle. Ketjuhan se näky venyneen. Ketjun rattaissa oli myös ketjun hakkaamat jälet. Kellään tullut vastaavaa vastaan? Kuinka vaaralliset nuo jäljet on nuissa rattaissa, selviääkö ihan ketjun vaiholla vai alkaako rattaiden metsästys?
Laakerit ym näyttäs olevan kaikki kunnossa, mutta onko tuolla laatikossa jotain erityistä mikä kannattaa tarkistaa ultrahuolellisesti ennen kasaamista? Laatikko on siis 242j voimanulosotolla. |
#6
|
||||
|
||||
![]()
Ketjun venyminen on ihan normijuttu, pikkujäljet hampaissa tuskin maata kaataa..
Kun on kerran loota auki, niin vaihda kaikki laakerit ihan suosiolla. Ei ne niin älyttömiä maksa. Timkenit tai vastaavan laatuiset laakeriliikkeestä laakerin numeroiden perusteella. Tarkista planeettojen kunto, näissä on jonkin verran planeettojen laakeroinneissa ollut kulumaa..
__________________
Jeep Grand Cherokee 5.9 Limited LX, käyttöauto sopivasti maastoon varusteltuna. Jeep Cherokee 4.0 - Ikuisuusprojekti Moggiakseleilla, 42" renkailla ja kaikensortin enemmän ja vähemmän oleellisilla ominaisuuksilla. Jeep Cherokee 4.0 - Menehtyi kunniakkaasti Stadin Cruiseissa 5/2008. |
#7
|
||||
|
||||
![]()
Onko tuo tukilaakerin kardaanin puoleinen osa vaihdettavissa/tuleeko korjaussarjan mukana tuo osa? Häränsilmä on itessään välyksetön, mutta silmän ja tapin välissä raju välys. Pikkujousi oli poikki sisältä, kuuluuko tuonne väliin vielä jotain muutaki?
Edit: Jäi kuva matkasta. Löytyy seuraavalta sivulta-------> Viimeksi muokannut Rocker : 08.08.2015 13:56 |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Hilux LN65 jousitusmurheita...pikaisia vastauksia toivoen. | 754 | Tekniikka & Jutustelu | 9 | 17.09.2010 09:10 |
Taasen jeep xj kysymyksiä | NORT | Tekniikka & Jutustelu | 2 | 11.12.2009 09:09 |
Jeep Grand Cherokee (kysymyksiä) | Rekisteröimätön | Tekniikka & Jutustelu | 6 | 13.09.2008 11:40 |
Boorittamista (kysymyksiä/vastauksia/kuvia) | SuurSyömäri | Tekniikka & Jutustelu | 24 | 23.11.2005 19:59 |
Jeep Wrangler kysymyksiä | Tepa | Tekniikka & Jutustelu | 8 | 12.01.2004 14:13 |