Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Chit-Chat
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin.

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #21  
Vanha 05.06.2015, 10:36
tekniikkamies tekniikkamies ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 23.11.11
Sijainti: Päijät-Häme
Viestit: 3.037
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Reisrdok Näytä viesti
Totta. Itellä on traktorissa jäykähkö invertteri, saa valovirtaa missä ikinä tarvitsee. Laturin vaihdoin 100 amppeeriseen. Ja vanha sekurahytti kun ei ole niitä kaikkein tiiveimpiä niin saa talvella kabiiniin heti lämmintä kun tökkää siihen 1600w autolämppärin Laturi hiukan ulvaisee tuskasta mutta muuten pelaa ok.

"rotary phase converter"
http://www.nojolt.com/how-to-build-a...onverter.shtml

Kokeilkaa joku invertterillä, itellä ei ole sopivaa moottoria irtonaisena nyt.. Jos laittaisi kookkaan vauhtipyörän piikkikuormia syöttämään?
Tuo ei ehkä vastaa ihan käytännön mobiiliin sähköntarpeeseen Lähin vaihtoehto jos meinaa saada kolmivaihevirtaa on ehkä joku Dynaset HGV säätyvä generaattorijärjestelmä.

Invertterisysteemi on kuiteskin silloin oikein kiva kun ei ole mielekästä koko aika pyörittää jotain polttoainetta polttavaa laitetta. En tiedä eikö invertterivalmistajat ole oikein ottaneet tosissaan mobiilia kolmivaihevirran tarvetta?
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
maasturin hankintaa pete4x4 Tekniikka & Jutustelu 11 12.09.2012 17:31
Maasturin hankintaa Nerd-O Tekniikka & Jutustelu 75 20.08.2012 13:49
Pajeron hankintaa.. Machist Tekniikka & Jutustelu 14 28.03.2012 17:59
Ajoalueen hankintaa Nerd-O Chit-Chat 3 20.12.2006 21:14
Iskareiden hankintaa jallu80 Tekniikka & Jutustelu 20 28.05.2006 12:02


Sivu luotu: 01:40 (GMT +2).