![]() |
|
|
|||||||
| Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
|
|
#2
|
||||
|
||||
|
Onko G:n takapanhardeissa eroa, vai onko sama kaikissa? Ja mikä on suurin taka-akselimassa mitä G:stä löytyy? Tossa kun olis tallissa G:n panhardi, ja pituuden puolesta ois passeli Dodgen keulaan nykyisen paskan tilalle.
__________________
Montenegro Offroad Club #21 Dodge Ram '95, Jeep ZJ '96 |
|
#3
|
|||
|
|||
|
Vanhimmissa malleissa on erilaiset puslat kuin uudemmissa, eli ainakin tangon päät on erilaisia. Muuttunut muistaakseni joskus -82 tienoilla.
|
|
#4
|
|||
|
|||
|
Lainaus:
Jousista en tiedä onko alkuperäiset, perstuntumalla näyttäis olevan kohtalaisessa kunnossa. Ei vain ole oikein mihin verrata, osaako joku sanoa alkuperäistä mittaa esim. navasta lokarin reunaan? Offroadtarvike myi ET 15 vanteita, mutta ei ainakaan aiemmin ollut varastossa, laitoin nyt uutta viestiä sinnepäin. |
|
#5
|
|||
|
|||
Stefat
Satuin löytään mersuun 711.110 -vaihteiston, joka toivottavasti sopii paikalleen, niin saa 5 vaihdetta ja hitaan ykkösen
(siviiliversio 711.116 -laatikosta) Tuota pitäis alkaa viikonloppuna soveltamaan paikalleen ja mielellän siihen vaihtaisin samalla kytkinakselin ja kardaanin lähdön stefat. Laatikko on maakunnassa matkan päässä, niin mielellään hommaisin ko. stefat etukäteen. Käsittääkseni ne ovat samoja kuin mesen orginaalissa nelivaihteisessa teräskuorisessa laatikossa.. Koneena OM617..Sekavasta tekstistä huolimatta, onko ideoita, minkä kokoisia stefoja siellä on, niin vois käydä laakeriliikkeessä etukäteen?
__________________
-MMC- |
|
#6
|
|||
|
|||
|
Lainaus:
|
|
#7
|
|||
|
|||
|
Edelleen renkaat puuttuu. Bullfacen 10x15 et0 vanteita olis tarjolla, mutta kun myyjätkään ei oikein tiedä että sopiiko ne. Kertokaahan viisaammat. 8 tuumanen vissiin ainaki käy?
|
|
#8
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
http://www.rubicon-trail.com/G-Class/wheels/start.html |
|
#9
|
|||
|
|||
|
10x15 et0 33x12.5" on just hyvä.
|
|
#10
|
|||
|
|||
|
Vannehommassa kävi nyt niin, ettei tuota 10x15 saanutkaan et nollana, vaan +15. Tilasin sitten 8 tuumaiset ja niihin 33x12,5 GT radial adventurot.
Ja että riittäis teho niiden pyörittämiseen, niin vaihdoin vapari 617:n tilalle turbo 617:n. Vähän reilumpaa tehonlisäystä odotin, mutta ei tuo vakionakaan huonolta tunnu. Ehkä jossain vaiheessa alan siihen jotain piristystä suunnittelemaan. Aiemmin moitin kytkimen toimintaa, kun pakki aina vähän rusahtaa vaihdettaessa. Syynä oli väärinpäin asennettu kytkinlevy, jonka keskiö hankasi vauhtipyörän pultteihin. Yksi keskiön jousi oli jo kadonnut ja muutkin huonossa kunnossa. Huomenna siis uusi tilaukseen. |
![]() |
| Luokat |
| mercedes, mersu |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| Räjäytyskuvia mersusta | Larha | Tekniikka & Jutustelu | 12 | 23.06.2015 07:30 |
| Huomio!!! Kaikki metsästystä/ammuntaa harrastavat offroad miehet ja naiset!!!! | TOPPAHOUSU | Chit-Chat | 87 | 26.11.2008 14:00 |
| Mersusta loppuu joustot! | Larha | Tekniikka & Jutustelu | 13 | 26.02.2008 20:41 |
| Mersusta huoltoauto | MakeH | Tekniikka & Jutustelu | 2 | 13.04.2006 17:24 |
| Mersusta | Masi | Tekniikka & Jutustelu | 0 | 23.11.2005 18:07 |