Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja jubet
Ymmärrän tuon Jaren pointin, miksi etukuormaajalla. Ensiksi paljon monikäyttöisempi kuin trukki. Luultavasti muuhun käyttöön hankit, mut samalla tuo autojen siirtely. Trukit aika pirun kalliita ostaa pelkästään autojen siirtoon.
En osaa tuosta vilasta sanoa, mutta kyllä niitä vanhojakin kuormaajia on, mitkä saa kestämään tuon noston. Ei ehkä vanhemmista monet vakiona nosta patrollia, mutta seppähän sinä oot jo syntyessäs. 
|
Juu siis olen kovin paininut "mehumaijan" ja traktorin välillä. Nyt vaakakuppi ollu enemmän kallellaan traktoriin, kun sen perään sais enämpi masiinoita kiinni ajan saatossa.
Lumityöthän olis tuollaisella traktorilla tarkoitus tehdä pajalla ja sit 6km päässä kotona ja siin matkan varrella myös vanhempien piha. Pihojen lumi siivoiluun + hiekkojen levittelyyn etukauhan lisäks kiinnostais tietty perälevykin. Perälevyä ei oikee saa kiinni mehumaijaan.....mutta sit toisaalta mehumaijassa taas olis se kaivuri, mikä sekin on mielestäni kivan monitoiminen laite
Sit nurkissa riittää muutenkin siivoiltavaa ja auton raatoja siirreltäväks. En siis ole perustamassa HJ/Patrol purkaamoa, jossa traktorilla siirrettäisiin viikottain isoja maastureita. Mutta kaikenlaista nosteltavaa kyllä olis! Pajan ja kodon pihat on hiekkaa pääosin ja kotona pieni 2hehtaarin pelto+metsikkö tontti, nii kyl tuommosissa nurkis riittää puuhailua.
Mut joo, nyt kun lopulta oon saanu sitkeesti säästeltyä ees hieman rahaa (lue: en oo ostellu lisää mielenkiintoisia maasturi projekteja) niin nyt alkaa tulee vaikeus päättää, että millanen "koneellinen työkaveri" pitäs itelle hankkia?

