Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #11  
Vanha 27.03.2015, 08:53
Timo_L:n Avatar
Timo_L Timo_L ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 26.08.06
Sijainti: Paloheinä, Helsinki
Viestit: 7.446
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja fomoko Näytä viesti
Miten varmistan kumpi puoli se täristää? Ainakin välillä kiihdyttäessä resonoi kojelaudassa niin että tärisee koko hanskalokero. Välillä loppuu melkein kokonaan. Autoa oli jo minulle tullessa korotettu ja onhan siellä takarardaanissa kaksi ristikkoa, vai mitä tuolla tuplaristikko kardaanilla haetaan?. Onko tosiaan että omasta kardaanista ei saa muokattua mutta xj:n etusesta saa? vanhoissa jousissa oli sellaiset kiilat mitä ihmeteltiin mutta nyt on ainakin niiden tarkoitus selvillä, auttaiskohan vai pahentaiskohan ne näissä jousissa?.
Takapää se on, koska takaveto päällä vain se saa vääntöä. Erittäin harvoin kuormittamaton kardaani täristää.

Ei voi muokata omaa takakardaaniasi, koska se on ihan tavallinen yhksillä ristikoilla oleva. Tarvitset tuplaristikkokardaanin myös taakse, jakoaskiin kiinteän yoken (=SYE), ja akselin käännön niin että pinion ja tuplaristikkokardaanin välinen kulma on nolla.
Pelkkä akselin kääntö + perinteinen kardaani ei käy, koska silloin ei ko. tyyppisen kardaanin ristikoiden kulmat ole oikein -> edelleen täristää.
__________________
Jeep Grand Cherokee 5.9 Limited LX, käyttöauto sopivasti maastoon varusteltuna.

Jeep Cherokee 4.0 - Ikuisuusprojekti Moggiakseleilla, 42" renkailla ja kaikensortin enemmän ja vähemmän oleellisilla ominaisuuksilla.

Jeep Cherokee 4.0 - Menehtyi kunniakkaasti Stadin Cruiseissa 5/2008.
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
vitaran suurin rengas BryGgi Tekniikka & Jutustelu 6 09.03.2013 15:33
suurin mahdollinen rengas rockyyn?! jonza Tekniikka & Jutustelu 2 05.11.2011 18:39
Suurin sallittu rengas koko Pajeroon? Osmo87 Tekniikka & Jutustelu 6 02.10.2008 18:39
LN65L Hilux suurin sallittu rengas? p3ku Tekniikka & Jutustelu 7 29.11.2006 09:45
Useampi rengaskoko otteeseen muutoskatsastamalla Tekniikka & Jutustelu 15 11.02.2006 09:37


Sivu luotu: 11:01 (GMT +2).