![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
|||
|
|||
![]() Paljon on hyviä vaihtoehtoja tullut. ![]() Itselläni heräsi mielenkiinto WJ Grand Cherokeeseen. Mimmosia vehkeitä nuo on, ja varsinkin kasikoneella olevasta kokemuksia kaipailisin ![]() Miten tuon nelivetojärjestelmä mahtaa olla toteutettu?
|
#2
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
__________________
__________________________ "Ne piirtää jol on liituuu!" |
#3
|
||||
|
||||
![]() Jeep Grand Cherokee
Terve.
Ei se ole autonvalinnan vaikeus vaan MAHDOLLISUUS!! On hienoa kun mahdillisuus valita. Itse olen kohtapuolin luopumassa -02 Cherokeesta ja hankkimassa tilalle Jeep Grand Cherokee ZJ mallin. Syyt ovat seuraavat: -02 Cherokee ei ole enään risukeuloineen maastoon tarkoitettu eikä siitä suomessa sellaista voi rakentaakkaan. Onneoton vetopaino. Jeep Grand Cherokee ZJ Kierrejouset ja jäykät akselit, alusta toimii jo vakiona hyvin. Pystyy suomessakin rakentamaan riittävästi ja saa vielä leimattuakin, puskurit, helmat, vinssi, alustasarja yms. Vetopano 3500kg Tilava, mukava. Osia saa helposti ympäri maailman. Konevaihtoehtoja löytyy, 6 konetta, V8 konetta, Dieseliä. Ja kun suomessa ollaan niin ruostettahan löytyy enenmin tai myöhemmin joten kannattaa koittaa katsoa mahdollisimman ruosteeton peli tai voi tulla vastaan aika savotta. Suosittelen Jeep Grand Cherokee WJssä hieman rajoitetummat rakentamismahdollisuudet, vaan pystyyhän semmoisestakin tekemään toimivan safaripelin kuten JERKKU on tehnyt. Käy ihmeessä koeajamssa useampaa yksilöä jos on mahdollisuus niin, huomaat kyllä mikä niistä on sun tuleva Jeeppisi. ![]() t. Ismo Ämmä Lainaus:
__________________
http://www.fjdc.org/ -Kulmakorpi Off Road Park- -JEEP HOLIC- https://www.facebook.com/GPKorjausOy/ Viimeksi muokannut ImacInnes : 14.03.2015 08:12 |
#4
|
|||
|
|||
![]()
Mopoajokelit painaa niin kovaa päälle, että piti viettää useampi ilta tallissa kakspyöräisten kimpussa ja jäi bittimaailmakin hiljaiselolle.
Pistin kummiskin suht laajan hakuagentin päälle ja sähköpostiin kilisee meiliä kiitettävään tahtiin. Onneksi tässä on aikaa kattella autoa rauhassa, toki nyt tuli lähiseudulta Cherokee myyntiin, niin ajattelin kaverin kans käydä sen kurkkaan just in case ![]() |
#5
|
|||
|
|||
![]()
Millasia nuo V6 bensa Pajerot vs cherokee on? Yks pätkä olis kiikarissa ja verrokkina tuo Cherokee.
Tai no, samahan se on laittaa molempien id:t tähän: http://www.nettiauto.com/mitsubishi/pajero/7132692 http://www.nettiauto.com/jeep/cherokee/7122090 Kävin koeajaan myös yhtä 4Runneria v6 bensana, mut en siihen oikeen lämmennyt vielä ainakaan. |
#6
|
||||
|
||||
![]()
Silmää räpäyttämättä noista kahdesta ottaisin tuon Pajeron. Kuvien perustella olis vallan mainio peli hintaisekseen.
|
#7
|
||||
|
||||
![]()
Minä ottaisin noista Jeepin, tosin minulla on tämä merkkivamma ehkä vähän vaikuttamassa..
![]() Tosin ihan järkiperusteluna, Jeep on noilla kilsoilla hikiseen sisäänajettu. Jos ei ole pahasti ruostevammainen koripalkkien, helmapalkkien tai lattian osalta, ei tarvitsisi miettiä hetkeäkään. Koneella ajaa vielä toiset 20 vuotta, ja automaattilaatikkokin japanilaisena tuotoksena yleensä kestää enemmän kuin pitkään. edit: Tuli armeijassa ajettua molempia härveleitä, tuollaista vanhaa pätkä- Pajeroa (dieseli tosin), toisena ajopelinä oli silloin vuokra- Jeep Cherokee 2.5 litran bensalla ja manuaali. En silloin vielä omistanut omaa autoa ollenkaan, ajokilsoja tosin oli takana jo kohtuu paljon. Silloin tykkäsin Jeepistä kaikin puolin enemmän, eikä ole kyllä mieli muuttunut tänäkään päivänä. Ainakin omaan makuun Jeepissä kaikki tuntui paremmalta, eikä se armeijan silloin muutaman vuotta vanha Pajero ollut mitenkään loppuunajettu romu ollenkaan ![]()
__________________
Jeep Grand Cherokee 5.9 Limited LX, käyttöauto sopivasti maastoon varusteltuna. Jeep Cherokee 4.0 - Ikuisuusprojekti Moggiakseleilla, 42" renkailla ja kaikensortin enemmän ja vähemmän oleellisilla ominaisuuksilla. Jeep Cherokee 4.0 - Menehtyi kunniakkaasti Stadin Cruiseissa 5/2008. Viimeksi muokannut Timo_L : 31.03.2015 21:33 |
#8
|
|||
|
|||
![]()
Pahero oli menny jo, liekkö ollu palstalaisia?
![]() |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Ostettu Maasturi aloittelijalle | Hepsu | O/M/V Ajoneuvot | 18 | 19.03.2013 09:12 |
Aloittelijalle vinkkejä | Tekniikka & Jutustelu | 28 | 16.08.2007 21:20 | |
naisen pitämisen vaikeus | tjl | Chit-Chat | 5 | 31.12.2006 14:57 |
Valinnan paikka!!! | wannabee | Tekniikka & Jutustelu | 6 | 27.03.2004 17:10 |
Renkaan valinnan vaikeus | HeikkiH | Tekniikka & Jutustelu | 20 | 18.11.2003 09:18 |