![]() |
![]() |
|
Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin. |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
||||
|
||||
![]() kumpi tapa on parempi kuivauksessa imu vaiko puhallus? sitten vielä perustelu.
|
#2
|
|||
|
|||
![]()
Sanoisin että imu. Perusteluna että se kostea ilma imetään pihalle. Minne se puhaltamalla menis? Rakenteisiinko?
|
#3
|
|||
|
|||
![]() Lainaus:
imu ja puhallus hakekasan läpi toimii varmaan yhtälailla kunhan poistoilma räppänöitä on riittävästi.. ilmankosteus vaikuttaa myös paljon lopputulokseen, eli periaatteessa oikein kostealla ilmalla tuo puhallin/imuri olis varmaan hyvä pitää pois päältä?
__________________
GMC Suburban 6.5td -95 Chevrolet Blazer 6.2d -86 "The Black Pearl" Suzuki SJ413 -86 "Muut tekee mitä osaavat, meillä offareilla on ollu tapana tehä mitä tahdotaan!" The reason i sin is because there is a stairway to heaven and a Highway to hell and i sure as hell ain't climbing no stairs!!! |
#4
|
|||
|
|||
![]()
Sinänsä kai sama haketta kuivatessa, puhaltaako vaiko imee, kunhan ilma menee koko hakemäärän läpi mielellään mahdollisimman tasaisesti. Imulla on usein helpompi toteuttaa se, että tietystä paikasta tullee tietty määrä ilmaa läpi.
Jos kuivurissa on jokin osa, jota aurinko lämmittää, kannattaa sieltä siirtää ilmaa kasan läpi. Veden poistuminen hakkeesta vaatii paljon energiaa (veden höyrystymislämpö) ja jostakin sitä energiaa pitää kasaan saada. Siksi mielellään johdetaan auringon avulla rakennuksen katon sisäpuolella tai etelän puolen seinällä lämminnyt ilma hakekasan läpi alaspäin ja sitten lattian kautta ulos. Ilman liikesuunta siis niin päin, että korkeamman lämpötilan puolelta kohti hakekasaa. Jos tekee vaunukuivurin, eli vaikkapa kolapurkupohjalla olevan peräkärryn reikälevypohjalla, niin se kannattaa maalata mustaksi ja siinäkin laittaa ilma menemään pohjaa kohti ja sieltä ulos.
__________________
Jukka |
#5
|
||||
|
||||
![]()
minkähänlaista kuivaus % jollain kuivausysteemillä vois saada aikaan, ja kauanko sen tavaran tarvis olla kuivauksessa, miettii vaan että jnku 4-5 metriä korkean kasan läpi ei äkkiä puhalla/ime mitään ja onko muita keinoja siihen kuvamiseen kun aurinko, se kun ei talvella paista... miettiin vaan sitä että paljoko se lämpöarvo nousee että missä kulkee kannattavuusraja...
mietin vaan että kun se varasto ei vielä ole edes paperilla niin kaikki on mahdollista... näin nollakelillä sitä tavaraa ei kovin paljoa mene, kuution, puolentoista luokkaa mutta kovalla pakkasella äkkiä 4 mottia riippuen vähä siitä lämpöarvosta... |
#6
|
|||
|
|||
![]() Lainaus:
__________________
GMC Suburban 6.5td -95 Chevrolet Blazer 6.2d -86 "The Black Pearl" Suzuki SJ413 -86 "Muut tekee mitä osaavat, meillä offareilla on ollu tapana tehä mitä tahdotaan!" The reason i sin is because there is a stairway to heaven and a Highway to hell and i sure as hell ain't climbing no stairs!!! |
#7
|
||||
|
||||
![]()
no se uus hakevarasto tulee mieluusti lämpökeskuksen viereen että siitä ei paljo hukkalämpöjä löydy, eikä sitä varmaan millään saa hallista siirrettyäkään halvalla ja eniten mietityttää se että paljoko sitä täytyy kuivata että alkaa oleen vaikutusta, nyt on otettu varastoon aina noin puolentoistaviikon tarpeet tavaraa ja sitte ku se siitä vähenee ettei ole kun pari siilollista niin hakkeen toimittajalle ilmoitus että tuo uutta märkää tilalle.
|