Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #6  
Vanha 24.02.2015, 12:58
M4x4:n Avatar
M4x4 M4x4 ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen
 
Rekisteröitynyt: 01.11.14
Sijainti: Tampere
Viestit: 105
Perusasetus

Tuossa omassa tapauksessa on siis tarkoitus tosiaan vetää 1 plussajohto per akku.
Tämä siksi, kun matka on aika pitkä, ja siellä keulilla olisi tarkoitus olla semmoinen vinssi vara. Maa sitten tosiaankin mahdollisimman lyhkäisellä pätkällä koriin.


Mutta tämä sulakeasia. Perjaatteessa sulake olisi aina hyvä olla, mutta tuolla netin syövereissä väitetään esimerkiksi seuraavaa:

" ei mene katsastuksesta läpi ilman sulaketta "
" mikään sulake ei kestä startin virtoja "
" tehtaalta lähtiessä kaikissa autoissa on pääsulake ennen starttia " ( ei muuten varmasti pidä paikkaansa )


Tämmöiset aiheutti kyllä vähän yön pimeinä tunteina, niitä niinsanottuja villejä pohdintoja aiheesta. Mutta tässä tulin siihen tulokseen, että perjaatteessa, jos laitan sinne sellaiset sulakkeet, mitkä sitten kestää sitä starttailua ja vinssailua 30 asteen pakkasessa, niin mahtaakohan semmoinen sitten enää paukkua vaikka vähän katkennut johdin raastaisi runkoon.

Tietysti 2 x 300A sulake vois jotain jo vähän kestääkkin, mutta sitten johtimen katketessa sulake ei ole enää kuin sen 300 A. Silloin sen on tietysti tarkoituskin palaa.
Vastaa lainaten
 

Luokat
akku, konttiin


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Myyty Toyota 22R moottorin-yläpää/Imusarja/öljypohja jne jne SERMAX O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 1 14.04.2014 10:02
Ostetaan hakusessa halpa maasturi tai lava-auto. esim pajero, patrol, pick up jne jne Razzi O/M/V Ajoneuvot 3 05.02.2013 18:08
Hiluxiin akut H4lkku Tekniikka & Jutustelu 18 13.12.2012 08:09
AKUT Tekniikka & Jutustelu 7 25.02.2007 22:59
bertan akut ahku Tekniikka & Jutustelu 24 22.11.2005 01:41


Sivu luotu: 05:56 (GMT +2).