![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
|||
|
|||
![]() Minne hävisi 3500KG katsastuksessaMatti miksi hävisi trafin tietojärjestelmä uudistusten jälkeen rekisteri otteista tuo 3500Kg, kun vain katsasti auton mikä muuttui entisillä vanhoilla autoilla. Uusilla ymmärrän kyllä koukku vaatimusten uusiutumisen tosin aika järeitä nuo koukut saa nykyään olla, kuin ei entisilläkään 3500Kg nyrjäyttänyt koukkua tai vieny vetoautoa?Ihmettelen vain Käytännön muuttumista myös vanhemmista maailman tappiin isoilla kuormilla vedetyillä autoilla.
|
#2
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
|
#3
|
|||
|
|||
![]()
Oma ongelma on se, että omalla hiluxilla saa vetää vain 1500kg jarrullista peräkärryä. Itselleni riittäisi hyvin se, että saisi vetomassan korotettua tuosta 1500kg tuonne n.2000kg.
Olin toyotaan yhteydessä ja antoivat sieltä vastaukseksi,että vm. -90 suurin valmistajan ilmoittama vetomassa on 1500kg. Mutta vetomassoja on korotettu heinäkuussa 1991 2000kg ja joulukuussa 1992 2100kg. Kaikki muutokset on tietysti valmistenumero kohtaisia. Kysyin toyotalta et pystyiskö he kirjottamaan todistuksen siitä et mikään ei ole muuttunut auton rungossa,alustassa tai jarruissa. He eivät tietenkään sitä suostuneet kirjoittamaan,koska toyota auto finland oy ei kirjoita mitään toyota autojen muutoksiin. Eli jostain kun saisi todistuksen että mikään ei ole muuttunut vuosimallien välissä,niin vetomassan voisi saada korotettua tuohon 2000kg/2100kg? Kopioin tekstin suoraan tuolta kysy/vastaa hilux topikista. Onko mahdollista saada vetomassaa ylöspäin? Autooni on myös muutoskatsastettu auravarustus,jolloin etuakselin painoraja ylittyy ja nopeus max. 50km/h. Niin ja ilmeisesti vw tarossa vetomassat ovat -89 ja -90 2000kg? Onko tuosta mitään apua? Vai täytyykö trafilta ruveta poikkeuslupaa anomaan? Ja autoni oli toyota hilux ln110 vm. -90 4wd. |
#4
|
||||
|
||||
![]()
Mitä lukee valmistajankilvessä rintapellissä yhdistelmämassana? (Toisiks ylin rivi massoista).
|
#5
|
|||
|
|||
![]()
Siinä luki n. 3800kg. Luku ei ollut aivan tasan tuo,mutta lähellä tuota. Näin ainakin muistelisin..
|
#6
|
|||
|
|||
![]()
Tarkka lukema oli 3815kg.
|
#7
|
||||
|
||||
![]()
Kokonaismassa vissiin sitten 2315 kg, eli 1500 kg jäis kärrylle. Melko toivotonta voi olla muutella jos valmistajankilvessä noin on. Toisinaan mallit on muuttunu mut ne on tyypitetty vanhoilla tiedoilla, ei oo ennenvanhaan pikku mallipäivityksistä uutta tyyppiä tyypätty.
|
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Peräkärryn kierrejouset | BJ45 | Tekniikka & Jutustelu | 7 | 12.10.2007 12:51 |
Jos peräkärryn rakentaisi | Masu | Chit-Chat | 6 | 23.03.2007 22:02 |
Peräkärryn talvirengastus | hector | Tekniikka & Jutustelu | 17 | 14.11.2006 23:46 |
OT:Peräkärryn rengaskoko ? | Jyri | Tekniikka & Jutustelu | 2 | 09.07.2005 21:44 |
OT: peräkärryn vääntösauvajousituksesta | -MaTTi- | Tekniikka & Jutustelu | 10 | 29.05.2005 18:42 |